Podstawowy tutorial: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji
Linia 97: Linia 97:
=====Raporty=====
=====Raporty=====
[[File:Farmrpt1.jpg|200px|thumb|left|Farm report]]
[[File:Farmrpt1.jpg|200px|thumb|left|Farm report]]
Raport jest generowany w momencie, gdy atakujesz wioskę gospodarczą. Raport zawiera informacje o tym jak nazywa się wioska, którą atakujesz, nastrój i siłę tej wioski, atakujące wojska ilość surowców, które uzyskałeś.
Raport jest generowany w momencie, gdy atakujesz wioskę gospodarczą. Raport zawiera informacje o tym, jak nazywa się wioska którą atakujesz, nastrój i siłę tej wioski, atakujące wojska i ilość surowców, które uzyskałeś.
Jeśli natrafisz w wiosce na opór, raport pokaże ci jak wiele żołnierzy straciłeś. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj:  [[Beginners_guide_4#Atakowanie innych graczy|Atakowanie innych graczy]]
Jeśli natrafisz w wiosce na opór, raport pokaże ci jak wiele żołnierzy straciłeś.


=====Najlepsze jednostki=====
=====Najlepsze jednostki=====

Wersja z 14:08, 6 lut 2010

Podgląd miasta

Podgląd miasta

To jest ekran główny. Tutaj możesz zobaczyć swoje miasto z bliska oraz masz dostęp do różnych paneli sterowania.

Najeżdżając strzałką na każdy budynek, zobaczysz nazwę i poziom, na którym się on znajduje. Klikając na dany obiekt, przeniesiesz się do bardziej szczegółowych informacji. Zobacz budynki Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat każdego z budynków.

Panel Sterowania / Paski

Główny panel sterowania

Główny panel

Lewy panel jest głównym panelem sterowania. Możesz przejść do podglądu miasta, wiadomości, raportów, strony sojuszu, ustawień, forum sojuszu (jeśli należysz do jakiegoś sojuszu), rankingu, pomocy, forum (Grepolis Forum), do strony premium (dotyczy zakupu i zarządzania premium) i wyloguj.

Pasek akcji

To jest pasek boczny, po prawej stronie ekranu, gdzie możesz zobaczyć jednostki swojego wojska, zarządzać ich przemieszczanie i dokonywać zmian w zakresie handlu.

Możesz również odwoływać ataki z tego ekranu, co jest możliwe tylko w ciągu pierwszych dziesięciu minut. W miejscu tym widoczne są wszystkie ruchy wojsk: ataki z ziemi, ataki z morza oraz te nadciągające.

Aby odwołać atak, kliknij na nazwę miasta na pasku akcji, po czym na kolejnym ekranie pojawi się przycisk anuluj, na dole ekranu. Twoje wojska zawrócą.

Pasek zasobów

Pasek surowców.png

Pasek ten znajduje się w górnej części ekranu. Znajdziesz na nim informację, jak wiele drewna, kamienia i srebra, znajduje się obecnie w twoim magazynie. Pokazuje on również liczbę wolnych mieszkańców, ile zasobów możesz pomieścić, jak wiele posiadasz łask, oraz wybranego Boga lub Boginię. Najeżdżając myszką na któryś z zasobów zobaczysz, jak wiele jesteś w stanie wyprodukować na godzinę. Klikając na pojemność magazynu zobaczysz jak wiele posiadasz surowca, w stosunku do możliwości pomieszczenia.

Mapa

Istnieją dwie mapy w Grepolis. Mapa wyspy oraz mini mapa. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Mapy.

Mapa wyspy

Kliknij, aby powiększyć

Mapa wyspy to podgląd otoczenia, dzięki któremu można sprawdzić, kim są twoi sąsiedzi, gdzie znajduje się twoje miasto. Twoje miasto jest zawsze oznaczone pomarańczowym banerem, członkowie sojuszu do którego należysz błękitną chorągwią, a miasta innych graczy mają kolor brązowy. Każdy gracz otrzymuje miasto na wybrzeżu. Wnętrze kraju to rolnicze wioski, które są utworzone przez system i są oznaczone zielonym sztandarem.

 

Mini mapa

Plik:Minimapa.jpg

Na Mini Mapie widoczny jest jeszcze większy podgląd otoczenia. Miasta oznaczone są różnymi kolorami, natomiast własne wioski oznaczone są kolorem pomarańczowym.

Aby powiększyć punkt na mini mapie, kliknij na niego dwukrotnie.

Ludność

Liczba wolnych mieszkańców znajduje się po prawej stronie paska zasobów. Mieszkańcy potrzebni są do budowy budynków i jednostek wojskowych. Liczba ludności uzależniona jest od poziomu gospodarstwa. Im wyższy poziom gospodarstwa, tym więcej ludzi może mieszkać w twojej wiosce. Do rozbudowy gospodarstwa nie potrzeba mieszkańców.

Surowce

Zasoby

Istnieją 3 rodzaje surowców w Grepolis: drewno, kamień i srebro. Zasoby te są potrzebne do rozbudowy miasta oraz do tworzenia jednostek wojskowych. Srebro jest również wykorzystywane do szpiegowania innych graczy.

Budynki produkcyjne

W grze istnieją trzy rodzaje budynków produkcyjnych, przyporządkowanych poszczególnym zasobom. Rozbudowując je wpływasz na wzrost szybkości produkcji poszczególnych surowców. Obóz drwali odpowiada za produkcję drewna, kamieniołom za produkcję kamienia i kopalnia srebra za srebro. Im wyższy poziom tych budynków tym więcej zbiorów na godzinę.

Dodatkowe zasoby

Oprócz obozu drwali, kamieniołomu i kopalni srebra możesz uzyskać dodatkowe środki poprzez atakowanie innych wiosek lub możesz wymieniać się z innymi podmiotami za pomocą targowiska.

Wioski gospodarcze są najlepszą drogą do zdobycia dodatkowych surowców. Te surowce są darmowe i możesz korzystać z nich tak długo, jak długo utrzymuje się w nich wysoki poziom dobrego nastroju. Poczytaj poniżej na temat nastrojów we wiosce.

Wioski gospodarcze

Wioski gospodarcze są utworzonymi przez komputer wioskami na twojej wyspie. Na każdej wyspie jest ich 8. Aby rozpocząć atak na wioskę gospodarczą naciśnij na mapę wyspy, po czym wybierz wioskę, którą zamierzasz atakować. Wyprawa do wioski położonej blisko ciebie zajmuje mniej czasu, aniżeli atak na wioskę znacznie oddaloną. Podstawowe informacje o wiosce znajdują się na pierwszej stronie po kliknięciu. Pokazuje ona nastrój, siłę oraz możliwość wymiany w danej wiosce. Wybierz opcję atakuj, dokonaj wyboru liczby żołnierzy i potwierdź atak.

Następnie musisz zdecydować, które jednostki wysłać. Najlepiej wybrać te, które mają najlepszą nośność, wtedy zdobędziesz najwięcej surowców. Aby wybrać żołnierzy do wysłania, możesz kliknąć na ikonę, wysyłając w ten sposób wszystkich dostępnych, lub kliknąć poniżej i wpisać liczbę. Możesz dowolnie wybierać liczbę oraz rodzaj wysyłanych żołnierzy.

Jeśli atakujesz wioskę gospodarczą zbyt często, nastrój w wiosce tej może spaść niebezpiecznie szybko. Ostatecznie mieszkańcy będą się bronić, zwłaszcza gdy nastrój spadnie, a siła wzrośnie.


Nastrój i siła
Plik:Villagegeninfo.jpg
General Info tab

Nastrój

Tylko ty masz wpływ na nastrój w danej wiosce rolniczej. Im jest on mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że wieś będzie się bronić.

  • To oznacza, że nastrój w wiosce jest indywidualny dla każdego gracza, zależy od częstotliwości ataku.

Siła

Siła pokazuje jak dobrze się w danej wiosce wiedzie. Wszyscy gracze na wyspie mają na nią wpływ. Jest ona wspólna dla wszystkich graczy, nie indywidualna jak nastrój. Oznacza to, że gdy jeden z graczy wpłynie na wzmocnienie danej wioski, wszyscy pozostali mogą z tego korzystać.

Im większa siła, tym więcej surowców możesz zebrać, tym niższe jest obniżenie nastroju podczas ataku lecz także większa liczba żołnierzy w obronie.

Wysoka siła i niski nastrój to recepta na porażkę. Mieszkańcy są w złym stanie ducha, ale mają siłę do walki. Brak chęci ludności do produkcji surowców i duże prawdopodobieństwo, że stracisz wielu żołnierzy atakując wioskę.


Wzmocnienie wioski

Jeśli siła twoich wiosek nie jest wysoka, możesz to zmienić wysyłając do nich wojska. W tym celu naciśnij na mapę wyspy, wybierz wioskę gospodarczą, do której kierujesz wojska, wciśnij atak i wybierz opcję zwiększenie siły.

Wzmocnienie wioski liczy się jako atak. Wojska okupują wioskę gospodarczą, zmuszając jej mieszkańców do cięższej pracy i szybszej produkcji.

Gospodarstwa graczy

Masz możliwość wysyłać wojska do wiosek innych graczy, celem grabieży surowców. Atak wykonuje się tak samo, jak atak na wioski gospodarcze. Należy nacisnąć na mapę wyspy, wybrać wioskę, którą chcemy atakować, wybrać opcję atak. Dobrać liczbę oraz rodzaj żołnierzy. Najpierw musisz stoczyć walkę z żołnierzami broniącymi wioski, po czym możesz kraść surowce jak długo pozwoli na to ich zasób, tych nie zabezpieczonych w magazynie. Poziom zabezpieczenia zależy od poziomu rozbudowy magazynu. Należy pamiętać o tym, że właściciel może odbudować swoje wojska.

Raporty
Plik:Farmrpt1.jpg
Farm report

Raport jest generowany w momencie, gdy atakujesz wioskę gospodarczą. Raport zawiera informacje o tym, jak nazywa się wioska którą atakujesz, nastrój i siłę tej wioski, atakujące wojska i ilość surowców, które uzyskałeś. Jeśli natrafisz w wiosce na opór, raport pokaże ci jak wiele żołnierzy straciłeś.

Najlepsze jednostki

Każda jednostka ma inne możliwości przewozowe. Aby zobaczyć które jednostki przewożą najwięcej, przejdź do Unit Summary. Im trafniej dobierzesz wojska, tym więcej uzyskasz surowców i zaoszczędzisz czas.

Na początku najlepiej wysyłać do wiosek szermierzy, potem łuczników. Gdy tylko stan surowców pozwoli ci na to, buduj jeźdźców i rydwany.

Do wiosek innych graczy nigdy nie wysyłaj szermierzy i łuczników. żawsze poniesiesz straty w wojsku, tym większe im większy przeciwnik posiada mur. Wysyłaj procarzy, jeźdźców, rydwany.

Targowisko

Każdy poziom targowiska pozwala na wymianę 500 sztuk zasobów. Więcej informacji znajdziesz poniżej, w rozdziale "handel z innymi graczami".

Handel

Handel z wioskami gospodarczymi lub innymi graczami jest doskonałą drogą do zdobycia potrzebnych surowców. Nie każda transakcja jest wymienna w stosunku 1:1, musisz uważać przy transakcji, co kupujesz, za ile.

  • Stosunek wymiany 1:1 oznacza 1 zasób w zamian za 1 inny. 1:2 znaczy 1 sprzedajemy, 2 inne otrzymujemy. 2:1 oznacza sprzedaż dwóch surowców za jeden inny. Wymiana na targowisku zapisana jest skrótem dziesiętnym, co znaczy, że gry widzisz opis 1, wtedy kupujesz 1:1. 2 oznacza stosunek 1:2, a gdy widzisz .5 oznacza to zakup w stosunku 2:1.

Handel z wioskami gospodarczymi

Każda wioska gospodarcza z twojej wyspy będzie uczestniczyć w handlu z tobą, jeżeli będziesz posiadał targowisko i nastrój w danej wiosce będzie nie mniejszy niż 80%. Każda wioska będzie specjalizować się w wymianie jednego surowca na inny, ściśle określony, co jest narzucone odgórnie i nie ma możliwości zmiany.

By handlować z wioskami gospodarczymi kliknij na mapę wyspy, wybierz wioskę. Kliknij w nią, a następnie wybierz opcję "handluj".

Za każdym razem, gdy handlujesz z wioskami gospodarczymi, stosunek wymiany obniża się o .1 za każde 100 sztuk wymienionego surowca. Stosunek ten wzrasta z powrotem w tempie .1 na godzinę.

Handel z innymi graczami

Możesz handlować z innymi graczami na Rynku. Kliknij na swój Rynek w Ogólnym Widoku miasta. Pojawi się okno, w którym możesz zobaczyć co mają do zaoferowania inni gracze.

Na ekranie tym możesz wyszukać surowce, jakie potrzebujesz. Po lewej stronie naciśnij na wybrany zasób, pokażą Ci się wszystkie oferty. Możesz zawęzić listę, wybierając czas dostawy i stosunek wymiany, dzięki czemu możesz znaleźć najbliższą i najlepszą ofertę.

Handel z innymi graczami możesz rozpocząć na 1 poziomie rozbudowy Rynku. Swoje oferty możesz wystawiać dopiero gdy rozbudujesz Rynek do poziomu 5. Aby móc wysyłać surowce bezpośrednio do innego gracza musisz posiadać Rynek na 10 poziomie rozbudowy.

Jeżeli posiadasz 5 poziom Rynku i chcesz wystawić swoje surowce na handel kliknij Stwórz Ofertę. W nowo otwartym oknie możesz wybrać co chcesz wystawić na sprzedaż, czego oczekujesz w zamian oraz określić maksymalny czas transportu. Teraz pozostaje już tylko czekać aż ktoś zaakceptuje Twoją ofertę.