Poradnik:Podstawy: Różnice pomiędzy wersjami
m (Literówki) |
(Prawa Autorskie) |
||
Linia 67: | Linia 67: | ||
Zasadniczo ten prosty wzór dotyczy wiosek rolniczych: im więcej jednostek wysyłasz i im większa siła wioski rolniczej, tym więcej surowców dostajesz. | Zasadniczo ten prosty wzór dotyczy wiosek rolniczych: im więcej jednostek wysyłasz i im większa siła wioski rolniczej, tym więcej surowców dostajesz. | ||
==Cel gry== | ==Cel gry== | ||
Linia 73: | Linia 72: | ||
[[Kategoria:Przydatne strony]] | [[Kategoria:Przydatne strony]] | ||
{{Prawa autorskie}} |
Wersja z 07:07, 18 mar 2010
Znajdziesz tutaj podstawowe informacje o grze oraz krótki poradnik jak zacząć.
Surowce
"Dla odważnych ludzi, nagrodą, którą oferuje wojna jest wolność i sława" - Likurg
Eksploatacja zasobów naturalnych stanowi podstawę wzrostu dla Twojego Polis, aby stać się potężną mocą na wyspie. W Grepolis istnieją 4 rodzaje surowców - 3 normalne i 1 specjalny. Normalnymi surowcami są drewno, kamień i monety. Mityczny Panteon odgrywał w starożytnej Grecji dużą rolę, dlatego też, czwartym zasobem jest Boska Łaska. Do stworzenia każdej jednostki i budynku wymagane są surowce. Są one wydobywane automatycznie przez kopalnie (obóz drwali, kamieniołom, kopalnie srebra) lub świątynię (boska łaska). Surowce są produkowane cały czas, nawet jak nie jesteś zalogowany na swoje konto.
Ilość surowców, które otrzymujesz na godzinę zależy od rozmiaru (poziomu) Twoich budynków. Aby wyprodukowane surowce nie marnowały się, będziesz potrzebował magazynu tak dużego, jak to możliwe. Informacja jak duży jest Twój magazyn i jak dużo surowców się w nim znajduje jest umieszczona w prawym górnym rogu strony.
Liczba pod symbolem magazynu wskazuje, jak dużo surowców może pomieścić Twój magazyn. Liczba ta jest całkowitą sumą każdego z normalnych surowców. Po lewej pokazane są liczby każdego z surowców w magazynie.
Pierwsze kroki
"Niekontrolowany tłum nie jest armią, tak samo jak sterta materiałów budowlanych nie jest domem" - Sokrates
Na początku, Twoje miasto wymaga przede wszystkim jednej rzeczy: surowców. Obóz drwali produkuje drewno, kamieniołom produkuje kamienie, a kopalnia srebra produkuje srebrne monety. Łaska, którą będą Ci udzielać bogowie w trakcie gry jest również ważna, ale w początkowych krokach jest niepotrzebna. Im bardziej rozbudujesz swoje budynki wydobywcze, tym wyższa będzie Twoja produkcja surowców na godzinę. Rozwój ten ma zasadnicze znaczenie i powinieneś na nim skupić swoją uwagę przez kilka pierwszych dni.
Gdy rozbudujesz swoje budynki surowcowe, koniecznym stanie się rozbudowa gospodarstwa wiejskiego. Za każdym razem, gdy budynek jest rozbudowywany, wymaga więcej ludzi do utrzymania go w dobrym stanie. Wraz z rozwojem wydobycia, konieczne stanie się rozbudowanie magazynu. Po tym bezpieczeństwo miasta będzie następnym wielkim zadaniem, którym powinieneś się zająć. W końcu chcesz ochronić swoje świeżo wydobyte surowce przed chciwymi rękami sąsiadów, którzy mogą je ukraść podczas ataku. Magazyn zapewnia tutaj pewną pomoc. Im większy masz magazyn, tym więcej surowców możesz przechowywać i trudniej jest Twoim wrogom zabrać wszystkie surowce. Wtedy masz zasoby potrzebne do rozbudowy swojego Polis, aby bronić się przed wrogami. Powinieneś skupić się na tych zadaniach wcześnie, zwłaszcza gdy na Twojej wyspie są inne silne miasta. Ponadto powinieneś rozbudowywać swój mur miejski. Kroki te powinny zapewnić Ci wystarczającą ochronę w początkowych fazach Twojego Polis i pomóc zadawać straty chciwym najeźdźcom, próbującym zrabować Twoje surowce.
Po osiągnięciu, przez Twoje polis zadowalającego poziomu produkcji, powinieneś zająć się produkcją wojsk oraz handlem. Z koszarami możesz szkolić szermierzy. Nie są idealnie stworzeni do atakowania, ale dają możliwość napadania bardzo słabych graczy albo żądania daniny z wiejskich gospodarstw.
Powinieneś też zadbać, aby stać się członkiem silnego sojuszu. Połączeni razem gracze mogą mieć lepszą obronę i promować handel. Ponadto możesz tam poznać miłych ludzi. Dla początkującego gracza lepiej dołączyć do istniejącego plemienia, niż założyć własne.
Późny początek
Jeżeli zaczynasz w późniejszej fazie gry, dostosowanie strategii jest bardzo ważne. Szybka produkcja surowców odgrywa ważną rolę, dzięki niej budowa Polis jest bardzo szybka. Bardzo ważne jest też, abyś zadbał o ochronę przed grabieżami sąsiadów. W celu uniknięcia straty surowców rozbuduj swój mur miejski i magazyn. Następnie zrekrutuj trochę jednostek do obrony swojego miasta. Dobrym pomysłem jest napisanie wiadomości do sąsiadów - dobry kontakt z nimi może uchronić Cię przed beznadziejną walką. Jeżeli Twoje miasto stało się wystarczająco duże, powinieneś zacząć zdobywać surowce z grabież od swoich sąsiadów (zacznij najpierw od wiejskich gospodarstw, a gdy będziesz wystarczająco silny możesz się zainteresować innymi graczami). Zdobyte surowce mogą w dużym stopniu pomóc w rozwoju Twojego Polis.
Wkrótce pojawia się największa różnica do normalnego rozwoju: nie popełniaj błędu zbyt szybkiego opuszczania granic swojej wyspy statkiem kolonizacyjnym. Logicznie wydaje się to następnym krokiem ekspansji. Jest to jednak żenujący błąd, ponieważ silni gracze będą na początku starali się zabezpieczyć swoje miasta w danej okolicy, w celu lepszej sytuacji strategicznej. Jeżeli zainwestujesz swoje surowce tylko w budowę wojsk ofensywnych, staniesz się łatwym cele dla innych graczy! Mają oni dzięki temu możliwość zadania dużych strat napastnikom, samemu ponosząc nie wielkie.
Najlepsza strategia składa się ze stworzenia jednego silnego defensywnie Polis, którego garnizon składa się z dużej ilości szermierzy i łuczników. Staniesz się nie atrakcyjnym celem dla dużych graczy. Jeżeli będą stale ponosić duże straty w Twoim mieście, przeważnie w końcu zaprzestaną swoich ataków.
Faza budowy bezpiecznej pozycji kosztuje trochę czasu, ale przynosi zyski, ponieważ będziesz w stanie spożytkować swoje jednostki defensywne w kółko. Gdy już posiadasz silną obronę, możesz przygotować się do ekspansji i rozpocząć budowę jednostek ofensywnych.
Podgląd miasta
Podgląd miasta dostarcza ważnych informacji o Twoim Polis jako osobny widok. Możesz tam zobaczyć: poziom budynków, aktualną produkcję surowców, jednostki obecne w mieście oraz ruchy jednostek.
Wygląd budynków zmienia się wraz z ich poziomem rozbudowania. W mgnieniu oka możesz zobaczyć, jak bardzo jest rozbudowane Twoje Polis. Wraz z rozwojem każdego budynku, zmienia się jego wizerunek na większy budynek. Będą się bardziej rozbudowane, dopóki nie osiągną maksymalnego poziomu.
Po kliknięciu na dany budynek, zostajesz przeniesiony do odpowiedniego menu budynku, gdzie możesz wykorzystać jego wewnętrzne możliwości, na przykład budować statki w porcie lub prowadzić badania w akademii.
Zmiana nazwy Polis
Nazwę swojego Polis możesz zmienić w prosty sposób, klikając flagę z obecną nazwą nad podglądem miasta. Po wpisaniu nowej nazwy możesz kliknąć na strzałkę obok, aby zapisać zmiany.
Tworzenie budynków
Jeżeli chcesz wybudować lub rozwinąć budynek, musisz wejść do senatu a następnie kliknąć na "rozbuduj na poziom X". Wymagana jest oczywiście odpowiednia ilość drewna, kamienia i srebrnych monet do budowy, która zależy od typu i poziomu, na który chcemy rozbudować budynek. Im większy budynek, tym więcej surowców jest wymaganych do jego rozbudowy.
W Grepolis wprowadzony jest system zależności - budowa niektórych budynków wymaga rozszerzenia innych do określonego poziomu. Na przykład możesz wybudować targowisko, gdy Twój magazyn osiągnie określony poziom. Wszystkie wymagania są widoczne w Senacie, obok kosztów produkcji.
Rekrutacja jednostek
"Odważny mężczyzna jest najsilniejszą wieżą obronną miasta" - Alcaeus
W Grepolis jednostki możesz rekrutować w koszarach. Pierwszą dostępną jednostką, którą możesz wytrenować jest szermierz, prosta jednostka defensywna, której nie można lekceważyć. W trakcie gry, możesz prowadzić badania w Akademii i stworzyć inne jednostki, takie jak łucznicy, procarze, hoplici, kawalerzyści i katapulty.
Gdy wybudujesz świątynię, wybierzesz Boga i uzyskasz trochę Boskiej Łask, możesz w koszarach rekrutować mityczne jednostki, wybranego przez Ciebie Boga. Są one silniejsze niż normalne jednostki, ale też droższe oraz zużywają zasoby Boskiej Łaski.
W porcie możesz produkować jednostki morskie. Na początku możesz wybudować transportowce, a potem także: Galery, Statek ogniowy, płonący okręt, trójrzędową galerę i statek kolonizacyjny, w zależności od poziomu rozbudowania portu i poziomu badań w akademii. Te ostatnie są niezbędne do zdobycia innych miast. Jeżeli czcisz Posejdona, możesz w porcie rekrutować mityczną Hydrę, będącą najsilniejszą jednostką wodną.
Przy badaniu jednostek znajdziesz krótki opis wymagań do produkcji jednostki oraz jej parametry.
Wioski rolnicze
"Należy uważać, aby nasze narzędzia pomocnicze, nie były za silne dla naszych mieszkańców oraz nie rosły za szybko i nie stały się dzikimi zwierzętami." - Platon
Nie jesteś sam na swojej wyspie. Na wyspie, oprócz innych graczy znajdziesz wiele wsi rolniczych jako sąsiadów. Zręczny kontakt z nimi może Ci dać dużo surowców, które można wykorzystać bardzo dobrze zwłaszcza na początku gry. Aby zyskać surowce z otaczających Cię wsi musisz wysłać wojsko, aby zażądało okupu.
Aby zaatakować wioskę rolniczą musisz wybrać wioskę w swoim pobliżu na wyspie, wybrać zakładkę "Atakuj" i opcję "plądrowanie surowców". Zależnie od tego, jak dużo wojska wyślesz, przyniosą one mniej lub więcej materiałów budowlanych do Twojego Polis. Wioska rolnicza zareaguje na żądanie okupu i może w końcu poczuć się zirytowana Twoimi żądaniami. Wartość nastroju wioski rolniczej spada z każdym Twoim żądaniem okupu. Na początku wynoi on 70%. Istnieje ryzyko oporu, który jest zagrożeniem życia dla Twoich jednostek.
Najlepszą metodą na szybki wzrost jest regularne żądanie okupu od wiosek rolniczych. Stwarza to problem spadającego nastroju, na który musisz zareagować. Powinieneś spróbować atakować różne wioski rolnicze na swojej wyspie. Możesz zadbać o wzrost siły wiosek, gdy Twoje jednostki wykonują prace cywilne. Pomagają one wioskom rolniczym w budowie budynków cywilnych, odwadnianiu pól i zbieraniu zbiorów. Dla Ciebie oznacza to, że Twoje jednostki spędzają długi czas po za miastem bez otrzymywania surowców, za poświęcony czas. Patrząc długofalowo ta korzystna praca przynosi Ci więcej surowców z wioski. Niektóre z Twoich jednostek zostaną stale przypisane do pomocy wiosce, co oznacza, że stracisz niektóre z nich. Jest także możliwe, że mieszkańcy będą stawiać opór przeciwko Twoim nadchodzącym wojskom, ale jest to mało prawdopodobne.
Zasadniczo ten prosty wzór dotyczy wiosek rolniczych: im więcej jednostek wysyłasz i im większa siła wioski rolniczej, tym więcej surowców dostajesz.
Cel gry
Celem gry jest spełnienie marzeń przeciętnego Greka - zostanie herosem! Musisz podbić nieprzyjaciół, zniszczyć wrogów i zyskać ostateczną przychylność bogów!