Bonusy

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji
Bonusy.PNG

Bonusy - są dostępne w misjach wyspowych, a także podczas eventów organizowanych w Grepolis z różnych okazji. Można je nabyć w sklepie eventowym lub też zostają przyznane po spełnieniu określonych wymagań.

Bonusy dostępne w misjach wyspowych mogą pojawić się również w eventach.

Niektóre bonusy trwają przez określony czas (np. Przyspieszone ruchy wojsk‎), natomiast inne występują w formie jednorazowej nagrody (np. Pakiet łask).


Bonusy dostępne w misjach wyspowych

Negatywne bonusy dostępne w misjach wyspowych

Bonusy dostępne w wydarzeniach

Bonusy dostępne w obozach bandytów

Inne bonusy

Niedostępne bonusy

Są to bonusy, których nie można już zdobyć. Jeśli jednak zachowano je w ekwipunku, wciąż można z nich skorzystać.

Informacje o bonusach

Posiłki

Długość bonusu (czyli jego poziom) zależy w przypadku misji wyspowych oraz niektórych wydarzeń od poziomu wyzwania. W niektórych wydarzeniach poziom bonusu ustalany jest odgórnie i obowiązuje wszystkich graczy.

Liczba jednostek, które można otrzymać w posiłkach, zależy od prędkości świata oraz poziomu rozwoju gracza. Stosowany jest następujący wzór.

liczba jednostek = wartość podstawowa * prędkość świata * poziom rozwoju

Pod uwagę brana jest liczba punktów wyświetlana w rankingu w momencie zdobycia bonusu (w wydarzeniach) lub w momencie pojawienia się misji. Przykładowo, jeżeli gracz miał poniżej 10 tysięcy punktów podczas dodania bonusu do ekwipunku, po przekroczeniu tego etapu liczba jednostek nie ulegnie już zmianie.

Jeśli chcesz sprawdzić wartość podstawową danej jednostki w posiłkach, otwórz artykuł poświęcony konkretnemu bonusowi, np. posiłki - procarze. Na zamieszczonych screenach znajdują się podstawowe wartości (czyli przy prędkości świata 1, poniżej 10 tysięcy punktów).

Pamiętaj, że jednostki z posiłków wymagają wolnych mieszkańców. Jeżeli w momencie uruchomienia bonusu nie posiadasz wystarczającej liczby mieszkańców, aby wszystkie jednostki zostały dodane do miasta, otrzymasz okienko z potwierdzeniem wykonania tej akcji. Ludność nie jest pobierana z góry, od razu po włączeniu bonusu, lecz za każdym razem, gdy jednostki pojawiają się w mieście (co godzinę). Oznacza to, że nawet jeśli po włączeniu bonusu masz zbyt mało mieszkańców, wciąż masz szansę na rozbudowanie gospodarstwa czy zniszczenie części zbędnych wojsk, aby zrobić miejsce na bonusowe jednostki. Jednocześnie, jeśli w trakcie uruchomienia bonusów miałeś wystarczającą ludność, to budowa kilku budynków lub rekrutacja jednostek może sprawić, że nie wystarczy ci mieszkańców na wszystkie jednostki, które może zapewnić bonus.

Kumulowanie bonusów

Od aktualizacji do wersji 2.136 niektóre bonusy się nie kumulują. Jeśli w mieście aktywna jest słabsza wersja bonusu, a następnie uruchomiony zostaje mocniejszy bonus tego typu, słabszy przestaje działać. Dotyczy to następujących bonusów:

 • Przyspieszona budowa < Wydajni budowniczy (rzadki) < Wydajni budowniczy (wspaniały)
 • Przyspieszona rekrutacja < Szybsza rekrutacja (rzadki) < Szybsza rekrutacja (wspaniały)
 • Ulepszony atak < Ulepszony atak (rzadki) < Ulepszony atak (wspaniały)
 • Wzrost przyrostu łask < Wzrost przyrostu łask (rzadki) < Wzrost przyrostu łask (wspaniały)
 • Wzrost produkcji surowca < Wzrost produkcji surowców (rzadki) < Wzrost produkcji surowców (wspaniały)
 • Wyostrzone zmysły < Boskie zmysły

Jeżeli w mieście aktywna jest wspaniała wersja bonusu, nie można uruchomić rzadkiego lub zwykłego bonusu tego samego typu. Zamiast tego pojawi się komunikat informujący o tym, że w mieście działa już silniejszy bonus.

Przedłużanie bonusów przy pomocy Demokryta

Jeśli Demokryt jest przypisany do miasta, masz szansę na to, że podwoi on czas działania bonusu aktywowanego w tym mieście. Procent szansy zależy od poziomu bohatera. Zwróć uwagę na to, że podwajany jest tylko czas działania bonusu. Przykładowo, jeśli aktywujesz bonus przyspieszone ruchy wojsk o 30% na 2 godziny, ma on szansę na trwanie 4 godziny, jednak procent nie ulegnie zwiększeniu.

Zmiana sposobu przechowywania bonusów na koncie

Zmiana została wprowadzona wraz z aktualizacją do wersji 2.155

 • Po rozpoczęciu okupacji wszystkie bonusy w okupowanym mieście są zapisywane i zostaną przywrócone do miasta, jeżeli okupacja zakończy się niepowodzeniem.
  • Bonusy, które działają tylko w okupowanym mieście, znikną z miasta na czas okupacji, jednak powrócą do niego jeżeli podbój zostanie przerwany. Pozostały czas będzie taki, jak podczas rozpoczęcia okupacji.
  • Bonusy globalne, takie jak nagrody dla sojuszu (które można zdobyć np. w wydarzeniu Grepolympii) lub bonusy działające na wszystkie miasta Gracza (np. rytuały) nie będą aktywne w okupowanym mieście podczas podboju. Po przerwaniu okupacji powrócą do miasta z czasem trwania takim, jak w pozostałych miastach (co oznacza, że czas bonusu nie zostanie przedłużony).
 • Bonusy, które trwają przez cały czas trwania wydarzenia (mądrość wiedźmy oraz wierni kapłani) zostaną przywrócone do miast po zrestartowaniu konta lub utracie miasta i zaczęciu gry od nowa na danym świecie.