Sojusz

Z Wiki Grepolis PL
(Przekierowano z Sojusze)
Przejdź do nawigacji

W starożytnej Grecji sojusze pomiędzy państwami-miastami były niesamowicie ważne w polityce. Sparta została przeciwnikiem Aten, kiedy połączyła się sojuszem z Koryntem i Argos. Dotyczy to również Ciebie: musisz zadecydować, czy chcesz dołączyć do istniejącego sojuszu razem z innymi graczami, czy może założyć swój własny.

Szukanie sojuszu

Kto się nauczył słuchać, będzie umiał i rozkazywać. - Solon z Aten

Na początku gry lepiej jest dołączyć do istniejącego sojuszu zamiast stworzyć nowy. Zakładanie sojuszu jest proste, jednak zarządzanie nim bez doświadczenia jest bardzo trudne. Szybko może się okazać, że straciłeś grunt pod nogami! Aby jednak poszukać sojuszu należy wejść w zakładkę "Ranking". Następnie należy kliknąć zakładkę Sojusze w górnej części okna. Po wybraniu sojuszu należy napisać wiadomość prywatną do rekrutanta (lub założyciela, jeśli nie ma podanej informacji takiej osobie) z prośba o zaproszenie.

Założenie i prowadzenie sojuszu

Mały kraj nie może rywalizować z wielkim; niewielu nie może rywalizować z wieloma; słaby nie może rywalizować z silnym. - Mencjusz

Stworzenie sojuszu jest wielkim krokiem w Twojej karierze gracza Grepolis. Wiąże się to z ogromnym wkładem pracy i wieloma obowiązkami. Dlatego przed tym krokiem powinno się najpierw zdobyć więcej doświadczenia w grze. Aby założyć sojusz należy kliknąć "Sojusz" w menu głównym na dole strony. W nowym oknie możesz obejrzeć swoje aktualne zaproszenia do sojuszów lub założyć nowy. Wystarczy wpisać jego nazwę w okienku i kliknąć przycisk Załóż. Założyciel może później zmienić nazwę sojuszu. Po założeniu sojuszu powinieneś przygotować forum, by nowi członkowie mogli się przywitać i przedstawić. Poza tym powinieneś zmienić profil, który reprezentuje Twój sojusz. Zapraszanie nowych członków wymaga solidnego przemyślenia. Im bliżej siebie znajdują się gracze, tym łatwiej jest uzyskać pomoc, jednak w przyszłości może to przeszkadzać w rozwoju poszczególnych członków. Potencjalni kandydaci powinni znajdować się w sąsiedztwie, mieć zbliżoną liczbę punktów i być aktywnymi graczami. Dobry sojusz ma około 30-40 aktywnych graczy i aktywne forum, gdzie można się bez problemu kontaktować. Maksymalna liczba członków sojuszu oraz aktywnych zaproszeń zależy od ustawień świata. Listę wysłanych zaproszeń oraz link zapraszający są dostępne w zakładce Zaproszenia w oknie sojuszu.

Dzięki doświadczeniu, zaangażowaniu i odrobinie szczęścia sojusz rozwinie się, stając się silny i wzbudzający postrach wśród reszty świata. Wiele silnych sojuszy na każdym świecie Grepolis posiada własne akademie. Jeśli chcesz przetrwać trudne początki w grze, gdzie na porządku dziennym są napady nie tylko na wioski komputera ale i na słabiej rozwiniętych graczy celem farmienia ich, to musisz poszukać takiego sojuszu, który jest szanowany pośród innych. Przystąpienie do akademii potężnego sojuszu zwykle daje Ci ochronę i pomoc, ale bardziej doświadczeni gracze wymagają czegoś w zamian - Twojego zaangażowania. Zwykle sojusze określają, czego oczekują podczas rekrutacji - najczęściej wymieniane są punkty rozwoju, punkty walki lub ataku, zaangażowanie, doświadczenie, wiek, położenie na mapie, rekomendacje oraz zaangażowanie w życie sojuszu, pomoc innym i udział we wspólnych akcjach.

Uprawnienia w sojuszu

 • Gründer.png Założyciel - główny szef sojuszu, automatycznie posiada wszystkie uprawnienia. Dodatkowo może zmienić nazwę sojuszu lub go rozwiązać.
 • Leiter.png Lider - zastępca założyciela. Ma wszystkie uprawnienia oprócz zmiany nazwy sojuszu i możliwości rozwiązania go. Między innymi może zarządzać forami na forum sojuszu oraz widzi aktywność, ewentualnego bana lub urlop członków.
 • Einladungen.png Zaproszenia - może zapraszać graczy do sojuszu i cofać wysłane już zaproszenia.
 • Diplomatie.png Dyplomacja - może wysyłać zaproszenia do paktu i akceptować je, jak również oznaczać wrogów.
 • Rundmail.png Korespondencja masowa - może wysyłać za jednym zamachem wiadomości do wszystkich członków sojuszu, co znacznie ułatwia komunikację.
 • Moderator im Forum.png Moderator forum - zarządza forum, może otwierać i zamykać, przenosić, kasować i zmieniać tematy oraz edytować i usuwać posty graczy na forum. Nie może tworzyć nowych zakładek ani zapraszać innych sojuszy do dzielenia forum.
 • Zugang zu dem internen Foren.png Dostęp do wewnętrznych forów - widzi ukryte sekcje na forum sojuszu.
 • Reservationtool admin.png Zarządzanie rezerwacjami - może usuwać rezerwacje i przydziały, rezerwować miasta dla innych graczy oraz zmieniać ustawienia rezerwacji.
 • Wonder participation.png Cuda Świata - dostęp do podglądu składek poszczególnych członków sojuszu do budowy Cudów Świata.


Od aktualizacji 2.169 - 8.08.2018:

Jeżeli wszyscy założyciele w sojuszu będą nieaktywni przez 14 dni, prawa założyciela zostaną automatycznie przekazane innemu Graczowi:

 • Jeżeli w sojuszu znajduje się osoba z prawami lidera, która była aktywna w ciągu ostatnich 3 dni, otrzyma ona prawa założyciela.
 • Jeżeli sojusz posiada więcej niż jednego lidera, prawa zostaną przyznane temu z nich, który najdłużej gra na świecie.
 • Jeżeli sojusz nie posiada aktywnego lidera, prawa otrzyma inny członek sojuszu, który logował się w ciągu ostatnich 3 dni i gra najdłużej na świecie.
 • Nowy założyciel zostanie powiadomiony o przyznaniu praw.
 • Dotychczasowi nieaktywni założyciele nie utracą swoich uprawnień.

Opuszczanie sojuszu

Potężnemu sojuszowi nigdy nie można ufać. - Fedrus

Jesteś niezadowolony z sojuszu? W Grepolis nic nie może Cię w nim zatrzymać. W każdej chwili możesz opuścić sojusz poprzez kliknięcie na odpowiedni przycisk w zakładce Właściwości w oknie Sojusz. Jeżeli jesteś jedynym założycielem, to wówczas nie możesz opuścić sojuszu, ale możesz go rozwiązać lub dać uprawnienia innej osobie przed opuszczeniem sojuszu. Po odejściu możesz założyć swój własny lub dołączyć do innego sojuszu. Upewnij się, że to rozwiązanie jest przemyślane. Jeśli będziesz za często zmieniał sojusze, możesz narobić sobie wielu wrogów! Często odejście z sojuszu jest traktowane jako zdrada.

Flagi sojuszu

Poniżej przedstawione są dostępne wzory flag:

Flagi sojuszu.png

Logo sojuszu

Oprócz opisu profilu każdy sojusz może posiadać logo. Jego maksymalne wymiary wynoszą 240 x 180 pikseli i 180 kilobajtów. Dopuszczalne typy plików graficznych to: jpeg, jpg, png oraz gif.

Pakty

Prawie każdy sojusz ma swoich wrogów i przyjaciół. Do obu grup możesz odpowiednio przypisać poszczególne sojusze. Jeśli współpracujesz z danym sojuszem, to warto dopisać go do listy sojuszów, z którymi podpisano pakt. Wówczas jego członkowie są odpowiednio zaznaczeni na mapie oraz uzyskasz informacje o tym, kto dołączył i opuścił pakt, oraz o miastach zdobytych i utraconych przez członków sojuszy należących do paktu. Jeśli oznaczysz jakiś sojusz jako wroga, to również członkowie Twojego sojuszu widzą tę informację na mapie, wrogowie natomiast nie mają dostępu do takiej informacji.

Rezerwacje

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Rezerwacje.

Członkowie sojuszu oraz członkowie sojuszów, które zostały odpowiednio zaproszone do dzielenia rezerwacji mają możliwość łatwej rezerwacji miast oraz podglądu już zarezerwowanych miast przez innych graczy z danego sojuszu.

Cuda świata

Na światach wojowników pomiędzy sojuszami toczy się walka o wybudowanie najpierw 4 a potem 7 cudów świata. Podgląd rozbudowy poszczególnych cudów możesz zobaczyć w rankingu lub też w okienku sojuszu w ostatniej zakładce.

Wyszukiwarka sojuszy

To funkcja przydatna dla osób, które poszukują sojuszu.

Opcje dla kandydatów

Jeśli obecnie nie znajdujesz się w żadnym sojuszu, po otworzeniu okna Sojusz otworzy ci się wyszukiwarka. Znajdziesz w niej listę pobliskich sojuszu, ich pozycję w rankingu, liczbę członków oraz przycisk "Zgłoś się".

Wyszukiwarka sojuszy 1.png

Po kliknięciu na przycisk "Zgłoś się", otworzy się okno służące do napisania prywatnej wiadomości do przywódców sojuszu. Znajdziesz tam gotowy tekst z prośbą o zaproszenie, jednak oczywiście możesz go zmodyfikować.

Wyszukiwarka sojuszy 3.png

Jeżeli przycisk "Zgłoś się" jest wyszarzony, oznacza to, że nie spełniasz wymagań, by ubiegać się o członkostwo w sojuszu. Po najechaniu na przycisk możesz łatwo sprawdzić ile punktów musisz posiadać, aby zgłosić się do danego sojuszu.

Wyszukiwarka sojuszy 2.png

Opcje dla przywódców sojuszu

Jeśli obecnie jesteś przywódcą sojuszu, po wejściu w zakładkę Sojusz > Właściwości, będziesz mieć do wyboru kilka opcji. Możesz zadecydować, czy twój sojusz ma pokazywać się w wyszukiwarce, oraz ustawić próg punktowy, wymagany do zgłoszenia do sojuszu. Jeśli gracz będzie posiadał wystarczającej liczby punktów, nie będzie mógł skorzystać z przycisku "Zgłoś się".

Wyszukiwarka sojuszy 4.png

Fuzja sojuszy

Łączenie sojuszy może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ręczne zaproszenie wszystkich członków (lub wybranych, w zależności od ustaleń pomiędzy przywódcami) jednego sojuszu do drugiego . Jeżeli w sojuszu znajduje się dużo osób, może być to dość uciążliwe, dlatego powstała opcja zaproszenia całego sojuszu.

Aby to zrobić, należy otworzyć zakładkę Sojusz > Zaproszenia. W polu "Sojusz" wystarczy wpisać nazwę sojuszu, który chcemy zaprosić.

Fuzja 1.png

W tym miejscu możemy również cofnąć zaproszenie.

Fuzja 2.png

Następnie, przywódca drugiego sojuszu może wejść w tę samą zakładkę i przyjąć lub odrzucić propozycję połączenia sojuszy. Odrzucenie propozycji nie ma żadnych skutków, natomiast jej przyjęcie powoduje, że do wszystkich członków zostaną automatycznie wysłane zaproszenia do drugiego sojuszu. Działają one na tej samej zasadzie, co zwykłe zaproszenia. Członkowie mogą opuścić istniejący sojusz (chyba, że zostanie on wcześniej rozwiązany), a następnie przyjąć zaproszenia.

Fuzja 3.png

Należy pamiętać o tym, że uprawnienia w sojuszu nie zostaną automatycznie przyznane nowym członkom. Oznacza to, że przykładowo założyciel starego sojuszu nie będzie posiadał żadnych praw w sojuszu, z którym doszło do fuzji. Uprawnienia muszą zostać nadane ręcznie.


Przyjmowanie lub blokada zaproszeń od innych sojuszy

W Ustawieniach w dziale Inne można zablokować lub odblokować zaproszenie do sojuszy.

Blokada sojuszów.JPG