Dominacja

Z Wiki Grepolis PL
Wersja z dnia 16:24, 8 maj 2023 autorstwa Dorocia (dyskusja | edycje) (→‎Ostateczna walka)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji
Domination.png

Dominacja jest końcowym etapem rozgrywki na świecie, w którym sojusze walczą między sobą o dominację na serwerze. Aby wygrać świat z dominacją musisz myśleć strategicznie i stoczyć bój z przeciwnikami. Jeśli uda Ci się wygrać tę walkę, świat będzie Twój.

Założenia

Podbij i utrzymaj określony procent miast na świecie.

Era dominacji

Era dominacji rozpoczyna się po pewnym czasie, który zależy od prędkości oraz ustawień danego świata. Czas przed dominacją powinien być wystarczający dla Ciebie oraz Twoich sojuszników, by umocnić swoją pozycję na serwerze, ale nie tak długi, byście poczuli się bezpiecznie.

Prędkość świata Czas do rozpoczęcia dominacji (od startu świata)
Wolne Normalne Szybkie
1 300 240 180
2 225 180 135
3 187,5 150 112,5
4 150 120 90
5 112,5 90 67,5
6 75 60 45

Po rozpoczęciu ery dominacji niektóre wyspy będą brane pod uwagę podczas obliczania procentu posiadanych miast na świecie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Era dominacji będzie trwać do czasu, gdy jeden sojusz podbije i będzie kontrolował 40% miast wskazanych w oknie dominacji.

Cel dominacji

Cel dominacji początkowo wynosi 40% miast. Po pewnym czasie (zależnym od prędkości oraz ustawień świata) ten procent będzie stopniowo się zmniejszał, w oparciu o poziom rozwoju sojuszy zajmujących najwyższe pozycje w rankingu, aby umożliwić jego osiągnięcie. Po tym, jak procent wymaganych miast zacznie się zmniejszać, jego wartość będzie malała co 14 dni.

Wyspy brane pod uwagę

Valid island.png

Po rozpoczęciu ery dominacji system przeanalizuje cały świat, począwszy od mórz znajdujących się w centrum, sprawdzając aktywność graczy i oznaczając te wyspy, które będą brane pod uwagę (wyspy dominacyjne). Ten proces zostanie przerwany w momencie, gdy zostanie osiągnięty określony procent aktywności graczy. Tylko te wyspy będą liczone do całkowitej wartości dominacji. Oznaczone mogą zostać wyłącznie duże wyspy (z wioskami rolniczymi).

Od aktualizacji 2.195 opis w oknie dominacji informuje o fakcie, że opuszczone miasta również brane są pod uwagę przy całkowitej wartości dominacji.

Ostateczna walka

Gdy sojusz osiągnie cel dominacji, będzie mógł rozpocząć etap ostatecznej walki. Sojusz ma określoną ilość dni na aktywację tego etapu, w przeciwnym razie zostanie on uruchomiony automatycznie. Po aktywacji ostatecznej walki, sojusz musi utrzymać wartość dominacji powyżej określonego celu przez pewną liczbę dni, zależną od prędkości świata. Jeśli mu się to uda, członkowie sojuszu zostaną zwycięzcami świata.

Prędkość świata Długość ostatecznej walki
1 28 dni
2 21 dni
3 17,5 dnia
4 14 dni
5 10,5 dnia
6 7 dni

Pamiętaj:

  • Gdy ostateczna walka jest aktywna, wszystkie miasta znajdujące się na ważnych wyspach należące do sojuszu, który aktywował ten etap, będą mogły być atakowane nawet w trakcie aktywnego trybu urlopu lub blokady konta z ochroną przed atakami.
  • Jeżeli w jakiejkolwiek chwili wartość dominacji spadnie poniżej celu, ostateczna walka zostaje natychmiastowo przerwana i sojusz nie może jej ponownie włączyć do czasu, gdy znów osiągnie próg dominacji.

Zakończenie świata

Gdy sojusz zostanie ukoronowany zwycięzcą świata, na serwerze zostanie aktywowany czas pokoju, który potrwa 14 dni. Po zakończeniu czasu pokoju świat zostanie zamknięty.