Z Wiki Grepolis PL
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blessed city banner.png


Pierwszym polskim Światem Obfitości jest Mochlos, który został otwarty 21 listopada 2018.

Na świecie obfitości gracze posiadać będą jedno miasto chronione przed podbojem. Świadomość tego, iż nie wszystko może zostać utracone zapewnia spokojną grę bez utraty możliwości przejmowania miast i walki o terytorium.

Każdy gracz, który chce grać bez stresu może dołączyć do tego świata w każdej chwili. Inną, bardzo ważną zaletą tego świata jest fakt, iż podbity na innym świecie gracz otrzyma propozycję przeniesienia jego ostatniego miasta (w stanie w jakim zostało przejęte) na świat obfitości.

Zasady światów obfitości

Na świecie obfitości, każdy gracz będzie posiadał jedno miasto, które nie będzie mogło zostać nigdy podbite. Chronione (błogosławione) miasto będzie mogło zostać zmienione w agorze.


Jak działa ochrona?

 • Miasto może być atakowane.
 • Miasto może być wspierane.
 • Na miasto mogą być rzucane zaklęcia (wyjątkiem jest błyskawica)
 • W tym mieście walki odbywają się normalnie.


Co się stanie, gdy...

 • Na miasto zostanie wysłany statek kolonizacyjny? → Walka przebiegnie normalnie, lecz bunt/okupacja nie zostaną wszczęte.
 • Na miasto zostanie wysłany atak z buntem? → Walka przebiegnie normalnie, lecz bunt nie zostanie wszczęty.
 • Na miasto zostaną wysłane katapulty? → Walka przebiegnie normalnie, mur zostanie zburzony, lecz kamienny grad nie zadziała.


Które miasto będzie chronione?

Casual world island.png


Błogosławione miasto oznaczone jest animacją w agorze oraz na mapie świata.


 • Jeżeli gracz posiada jedno miasto, jest ono chronione.
 • Jeżeli gracz posiada więcej niż jedno miasto, może wybrać, które miasto ma zostać objęte ochroną.
 • Chronione miasto może zostać zmienione za darmo.
 • Miasto nie może zostać oznaczone jako chronione, jeżeli idzie na niego atak (dotyczy również iluzji).
 • Miasto nie może zostać oznaczone jako chronione, jeżeli trwa w nim bunt lub okupacja.
 • Po zmianie miasta musi upłynąć 7 dni, zanim będzie można dokonać zmiany po raz kolejny.

Ograniczenia w atakach

Na światach obfitości nie będzie możliwości atakowania, jeżeli różnica posiadanych punktów rozwoju (suma punktów wszystkich miast gracza) pomiędzy atakującym i atakowanym będzie wynosiła więcej niż 20%. Poprawi to możliwości rozwoju mniejszych graczy, ponieważ będą mogli być atakowani tylko przez graczy o podobnej sile.

Przykład: Jeżeli gracz ma 1000 punktów, nie może atakować gracza, który ma mniej niż 800 punktów. Nie może również atakować gracza, który ma więcej niż 1200 punktów.

Od aktualizacji 2.178 zmodyfikowana została funkcja zapobiegania atakom tak, aby ulepszyć rozgrywkę. Dotychczas funkcja ta dopuszczała sytuację, w której mocniejszy gracz mógł zaatakować słabszego, po czym gracz zaatakowany nie mógł atakować w odwecie. Obecnie atak będzie możliwy tylko wtedy, gdy słabszy przeciwnik będzie miał możliwość ataku mocniejszego rywala.

Zakończenie

Świat obfitości startuje bez opcji zakończenia. Może to zostać zmienione w przyszłości...

Przeniesienie na świat obfitości

Illustration cw.png

Po utraceniu ostatniego miasta gracz otrzyma propozycję przeniesienia go na świat obfitości. Miasto to jest transferowane w bieżącym stanie na dostępne miejsce i posiada ochronę. Poziom budynków, badania, bonusy w ekwipunku, bohaterowie, doradcy, ustawienia, nazwa miasta, bonusy z eventów i inne są przenoszone na ten świat. Możliwe jest przetransferowanie tylko jednego miasta.