Przywódca Rzymu

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji
Rome 2015 Logo.png

Podczas eventu Przywódca Rzymu staniesz się dowódcą rzymskiej armii i odegrasz rolę w nadchodzącej wojnie.

W tych mrocznych czasach, potężny rzymianin, Marek Witeliusz, prosi cię o pomoc w kampanii militarnej, by zdobyć tron w Rzymie. Potrzebuje twoich zdolności zaprawionego w boju dowódcy, abyś stanął na czele jego armii. Twoim zadaniem jest pokonanie jego rywala, Wespazjana, który również chce zdobyć tytuł cesarza.

Poprowadzisz do walki najznamienitszych rzymskich żołnierzy, mając do dyspozycji silną artylerię. Zmiażdżysz legiony wroga, zdobędziesz ekskluzywne nagrody i zapiszesz się na kartach historii.

Mapa kampanii

Rome map.jpg

Atak na fortecę ukazany jest na mapie, gdzie możesz zobaczyć różne pola bitwy. Każde pole oznaczone jest symbolem, który zależy od jego statusu:

Symbol Znaczenie
Symbol attack.png Pole bitwy może zostać zaatakowane przez twoich rzymskich żołnierzy.
Symbol cooldown.png Pole bitwy było niedawno atakowane i musi minąć pewien czas, zanim pojawią się na nim nowi wrogowie.
Symbol locked.png Musisz pokonać wrogów z poprzedniego pola bitwy przynajmniej raz, zanim będziesz mógł przejść do tego pola.
Symbol lootable.png Wciąż możesz odebrać nagrodę z tego pola bitwy. Nie będziesz mógł zaatakować go ponownie, póki nie odbierzesz swojego łupu.

Od czasu do czasu będziesz mógł wybrać jedną z dwóch ścieżek. Tylko od ciebie zależy którą drogą podążysz i które nagrody są dla ciebie bardziej kuszące! Możesz oczywiście podbić każde pole bitwy!

Bitwa przeciwko rzymskim wrogom

Po wybraniu pola bitwy, które może zostać zaatakowane, otworzy się okno ataku. Na dole okna znajdziesz informację o znajdujących się na polu wrogach, noszących czerwone stroje, oraz ich sile. Z kolei na górze okna możesz wybrać swoich własnych rzymskich żołnierzy, uzbrojonych na niebiesko.

Rome yourarmy.jpg

Zwróć uwagę, że każde pole bitwy ma limit jednostek, których możesz użyć. Jeśli posiadasz więcej żołnierzy, niż pozwala na to dane pole bitwy, musisz podjąć taktyczną decyzję jaki typ oraz ile jednostek chcesz wysłać do walki. Każdy żołnierz ma swoje mocne i słabe strony w walce z przeciwnymi jednostkami.

Przykład:

Hastati zadają 50% dodatkowych obrażeń przeciwko alarii. Jeśli na polu znajduje się 50 wrogich alarii, a ty posiadasz 70 hastati, dobrą decyzją będzie wybranie tylko 50 hastati. Bonus obrażeń u dodatkowych hastati nie będzie brany pod uwagę. Załóżmy, że na danym polu bitwy możesz użyć tylko 80 żołnierzy. Dodatkowe 30 miejsc (50 jest już zajętych przez hastati) możesz wybrać zgodnie ze swoim uznaniem. Jednakże, wysłanie legionarii nie byłoby dobrym wyborem, ponieważ wrodzy alarii zadają im dodatkowe obrażenia!

Jak można zauważyć, konieczna jest odrobina strategicznego myślenia.

Hastatii unit.png
Legionarii unit.png
Saggitarii unit.png
Allarii unit.png
Vexillarii unit.png

Jeśli wygrasz walkę, otrzymasz nagrodę, która przypisana jest do konkretnego pola bitwy. Możesz także pozostawić nagrodę i odebrać ją w dowolnym momencie przed zakończeniem eventu. Po odebraniu nagrody, nowi buntownicy pojawią się ponownie na danym polu po upływie 4 godzin, lecz za każdym razem będą silniejsi. Dzięki temu możesz wielokrotnie odbierać tą samą nagrodę, jednak z każdą walką wyzwanie będzie rosło.

Warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli zostaniesz pokonany podczas atakowania wrogów, straty przez nich poniesione są stałe. Oznacza to, że możesz atakować ich kilkoma mniejszymi atakami, aż w końcu odniesiesz zwycięstwo.

Ogień artyleryjski

Podczas ataku na pole bitwy, możesz skorzystać z ognia artyleryjskiego, by wesprzeć swój atak. Zwiększy on morale twoich żołnierzy i poprawi ich siłę walki o 20%. Po ostrzale, artyleria musi zostać przeładowana. Zdobycie potrzebnej amunicji zajmie trochę czasu, jednak w razie potrzeby możesz zakupić nową amunicję za złoto.

Units artillery.png
Units artillery info.jpg

Rzymscy żołnierze

Mimo iż zaczynasz swoją ścieżkę podboju z grupką lojalnych żołnierzy, nie powinieneś opierać się wyłącznie na tak małej sile. Przeprowadzając określone akcje w grze, możesz losowo natknąć się na nowe grupy żołnierzy, dzięki czemu powiększysz swoją armię:

  • atakowanie i obrona;
  • rekrutacja jednostek;
  • badania w akademii;
  • konstrukcja budynków;
  • rzucanie czarów.
Rome soldiers overview 01.jpg

Gdy znajdziesz grupę żołnierzy, dołączy do ciebie 8-12 losowych wojowników (hastati, Legionarii, sagittarii, alarii, vexillarii). Zwróć uwagę, że codziennie możesz znaleźć maksymalnie 10 grup żołnierzy. Oczywiście możesz kupić też 10 żołnierzy za złoto; zostaną oni z tobą do końca eventu. Koszt zakupu żołnierzy zwiększa się przy każdym użyciu, a cena resetuje się codziennie o północy.

Po zdobyciu żołnierzy, nie utracisz ich do końca eventu. Dzięki uzdolnionemu medykowi, żołnierze, którzy zostali ranni w bitwie, z czasem odzyskają zdrowie. Co 7 godzin do twojego obozu przybędzie medyk, który zajmie się wszystkimi rannymi wojownikami. Jeśli chcesz, by twoi żołnierze byli natychmiastowo gotowi do walki, możesz wezwać medyka od razu, używając pewnej sumy złota.

Troy healer.png

Za pokonanie ostatniego pola bitwy (33 pole) po raz pierwszy, otrzymasz specjalną nagrodę.


Rankingi

Ranking2.png

Wszyscy gracze mogą codziennie rywalizować między sobą o miejsce w rankingu, które zależy od podbitych pól bitwy. Za każdym razem, gdy podbijesz pole, otrzymasz losową liczbę punktów honoru (maksymalnie 10 pkt). Ranking opiera się o największą liczbę punktów honoru. Bez względu na to ile pokonasz jednostek, zawsze masz taką samą szansę na uzyskanie punktów honoru.

Ranking dzienny

Po podbiciu pierwszego pola danego dnia, zostaniesz umieszczony w codziennym rankingu. Zwycięzca w danym dniu (top 1 w rankingu) uzyska odznaczenie oraz bonus. Codziennie o godzinie 20:00 ranking zostanie sprawdzony, a później zresetowany. Nagrody zostaną przyznane po zakończeniu sprawdzania wszystkich graczy.

Odznaczenie: Mistrz wojny

Award daily war master.png

Ranking ogólny

Ranking ogólny działa na tej samej zasadzie, co ranking dzienny, jednak nie ulega on zresetowaniu. Walka o miejsce w rankingu ogólnym potrwa do samego końca eventu.

Top 10 graczy w rankingu ogólnym otrzyma kilka bonusowych nagród tuż po zakończeniu eventu. Nagrody zależą od pozycji w rankingu. Przykładowo, 4 najlepszych graczy wygra bonusy dające zwiększą siłę jednostek oraz unikalne odznaczenia.

Nagrody dla top 4 graczy w rankingu ogólnym:

Bohaterski dowódca 2015

1 pozycja 2 pozycja 3 pozycja 4 pozycja
Award heroic commander 1.png Award heroic commander 2.png Award heroic commander 3.png Award heroic commander 4.png


Nagrody dla top 10 graczy w rankingu ogólnym:

Pozycja Nagroda
1 Overall lightshipattack30.png 20x 30% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)

Overall culture level.png Cały poziom kultury

2 Overall lightshipattack30.png 12x 30% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
3 Overall lightshipattack20.png 15x 20% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
4 Overall lightshipattack20.png 12x 20% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
5 Overall lightshipattack20.png 10x 20% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
6 Overall lightshipattack10.png 14x 10% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
7 Overall lightshipattack10.png 12x 10% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 2 dni)
8 Overall lightshipattack10.png 10x 10% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 1 dzień)
9 Overall lightshipattack10.png 8x 10% 10% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 1 dzień)
10 Overall lightshipattack10.png 6x 10% 10% Większa siła ataku statków ogniowych (każdy bonus trwa 1 dzień)


Dodatkowe odznaczenia

Niszczyciel legionów

Pokonanie 250 jednostek Pokonanie 1500 jednostek Pokonanie 5000 jednostek Pokonanie 10000 jednostek
Award crusher of legions1.png Award crusher of legions2.png Award crusher of legions3.png Award crusher of legions4.png

Przejęte sztandary

Podbicie 3 pól bitwy Podbicie 8 pól bitwy Podbicie 20 pól bitwy Podbicie 50 pól bitwy
Award captured banners 1.png Award captured banners 2.png Award captured banners 3.png Award captured banners 4.png

Dowódca legionów

Zgromadzenie 50 żołnierzy Zgromadzenie 200 żołnierzy Zgromadzenie 500 żołnierzy Zgromadzenie 1200 żołnierzy
Award commander of legions1.png Award commander of legions2.png Award commander of legions3.png Award commander of legions4.png

Nagroda za podbicie ostatniego pola bitwy

Rome victory noneheroworld.jpg

Na światach bez bohaterów gracze otrzymają za darmo poziom kultury.


Rome victory heroworld.jpg

Na światach z bohaterami oprócz darmowego poziomu kultury, otrzymasz również nowego ekskluzywnego bohatera, Afeledesa.