System podboju

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji

Swoją przygodę w Grepolis rozpoczynasz z jednym miastem, jednak z pewnością będziesz chciał poszerzyć swoje imperium, zdobywając nowe polis. Możesz wybrać jedną z dwóch metod: albo zbudować miasto od zera (kolonizacja) albo przejąć miasto należące do innego gracza (podbój). W tym artykule możesz przeczytać na temat dotyczący drugiego sposobu.

Istnieją dwie metody podboju: okupacja oraz bunt, w zależności od ustawień świata, na którym grasz. W tym artykule znajdziesz krótki poradnik jak przejmować miasta w grze.

Wymagania

Zanim będziesz mógł przejąć cudze miasto, musisz spełnić kilka podstawowych wymagań. Są nimi budynki, jednostki oraz kultura.

Budynki

Budynek Minimalny poziom Cel
Akademia
Akademia
Poziom 28 Konieczne do opracowania badań: statek kolonizacyjny (13 poziom akademii), podbój (28 poziom akademii).
Port
Port
Poziom 10 Konieczne do budowy statku kolonizacyjnego

Jednostki

Do przejęcia miasta potrzebujesz statku kolonizacyjnego. Tę jednostkę możesz zbudować w porcie, gdzie będzie dostępna po zbadaniu.

Jednostka Nazwa Koszt
Statek kolonizacyjny Statek kolonizacyjny 10,000 Wood.png 10,000 Stone.png 10,000 Iron.png 170 Pop.png

Ponadto, będziesz potrzebować odpowiedniej liczby jednostek, które będą stanowić ochronę statku kolonizacyjnego, aby zapewnić wygraną na lądzie oraz na morzu.

Kultura

Ostatnim wymaganiem jest odpowiedni poziom kultury, który pozwoli na przejęcie miasta. Od początku gry masz dwa miejsca na miasta, lecz jeden z nich jest zajęty przez twoje pierwsze miasto. W związku z tym pierwsze miasto, które podbijesz, nie będzie wymagać nowego poziomu kultury, zaś kolejne polis tak.

Systemy podboju

Okupacja (stary system podboju)

Ta metoda podboju dotyczy światów ze starym systemem podboju, a także opuszczonych miast na świecie Hiperborea (gdzie niemożliwe jest przejmowanie polis aktywnych graczy). Na światach z nowym systemem podboju przejęcie miasta wiąże się z buntem (zobacz paragraf poniżej).

Podbój można podzielić na dwie części. W pierwszym etapie należy zaatakować przeciwnika i upewnić się, że statek kolonizacyjny bezpiecznie wyląduje w mieście. Z kolei w drugim etapie, podczas okupacji, musisz zadbać o to, by poprzedni właściciel miasta go nie odzyskał.

Szczegóły podboju z okupacją

Atak

Wybranie celu
Town fight.png

W tym etapie musisz wybrać cel i pokierować na niego statek kolonizacyjny. Maksymalny czas podróży kolona wynosi 48 godzin, więc wybrane miasto musi znajdować się najwyżej w tej odległości.


Wysłanie ataku
Kliknij na miasto, by otworzyć okno ataku, tak jak przy każdym innym ruchu wojsk.
W ataku muszą się znajdować:
  • Statek kolonizacyjny (dzięki niemu zwykły atak automatycznie zmieni się w podbój)
  • jednostki lądowe (koniecznie jest wygranie walki na lądzie)
  • jednostki morskie (koniecznie jest wygranie walki na morzu)
Najważniejszą jednostką w ataku jest statek kolonizacyjny. Pod żadnym pozorem nie może zostać zniszczony; w przeciwnym razie podbój zostanie przerwany i jednostki, które przeżyją, wycofają się do macierzystego miasta. Dobrą taktyką może być więc wysłanie jednej lub kilku fali ataków, aby zniszczyć jednostki obronne przeciwnika, a dopiero potem wysłać atak ze statkiem kolonizacyjnym.
Wysyłanie jednostek defensywnych w celach obronnych
W ostatecznym ataku bardzo ważne jest wysłanie także jednostek defensywnych. Pośród nich znajdują się biremy, by chronić przed statkami, a także inne jednostki z wysokim współczynnikiem obrony, aby odeprzeć jednostki lądowe. Oczywiście możesz także wesprzeć okupację wojskiem pochodzącym z innych miast. Ważne jest jednak, by wysłać te jednostki jako "wsparcie", aby po przybyciu do miasta mogły pomóc tym wojskom, które walczą o podbicie polis.
Miasto może zostać wsparte jednostkami mitycznymi tylko wtedy, jeśli bóg wyznawany w tym mieście jest taki sam, jak bóg, do którego przynależą te jednostki. Dotyczy to także miast będących pod okupacją. Jeśli więc chcesz, by jednostki mityczne innych bogów wspierały miasto, musisz je wysłać w ataku ze statkiem kolonizacyjnym. Jeśli nie, musisz dopasować jednostki do boga w danym mieście.

Okupacja

Foglalas.png
Po dotarciu statku kolonizacyjnego do miasta, wygrywając walkę na morzu i na lądzie, niszcząc obronę miasta, jego mieszkańcy nie są zbyt pozytywnie nastawieni w stosunku do nowego władcy. Twoja armia potrzebuje pewnego czasu, by przekonać obywateli, że jesteś lepszym władcą i powinni przejść na twoją stronę.


Długość okupacji jest różna na poszczególnych światach. Na większości z nich jest zależna od prędkości serwera, jednak może zostać oddzielnie ustalona. Czas trwania okupacji możesz sprawdzić w artykułach w wiki, które poświęcone są poszczególnym światom. Po zbadaniu demokracji czas trwania okupacji zostanie wydłużony o 10%.
Podczas okupacji obrońca nie ma kontroli nad miastem. Jednak mimo wszystko twoje jednostki mogą zostać zaatakowane, tak samo, jak mogą otrzymać wsparcie. Możesz sprawdzić nadchodzące ruchy wojska - wystarczy wejść do miasta, z którego wysłałeś statek kolonizacyjny, a następnie kliknąć na ikonę podboju pod "ruchami wojsk".
Ważne: Podczas okupacji wszystkie ataki będą zmierzać do jej przerwania, natomiast wsparcia pomogą się jej utrzymać. Tak więc w etapie ataków pomagają ci ataki, natmiast w etapie okupacji - wsparcia.
Powodzenie okupacji
Jeśli podbijające jednostki przetrwają czas okupacji i nie zostaną całkowicie zniszczone, miasto trafi w twoje ręce. Wszystkie budynki i badania w akademii pozostaną nienaruszone, chyba że zaatakowałeś miasto katapultami lub rzuciłeś na nie czary. Twój statek kolonizacyjny nie może zostać użyty ponownie, ponieważ znika. Jednostki wspierające statek pozostaną w twoim nowym mieście do czasu, aż zawrócisz je do macierzystego miasta.

Statek kolonizacyjny może zostać zniszczony, jeśli atakujący wygra walkę na lądzie lub na morzu, czyli pokona wszystkie jednostki lądowe lub morskie i nie straci w ataku wszystkich swoich wojsk.

Niepowodzenie okupacji
Statek kolonizacyjny może zostać zniszczony, jeśli atakujący wygra walkę na lądzie lub na morzu, czyli pokona wszystkie jednostki lądowe lub morskie i nie straci w ataku wszystkich swoich wojsk. W tym wypadku okupacja zostanie przerwana, a twój statek kolonizacyjny zatonie.

Opuszczone miasta

Jeśli wyślesz jednostki ofensywne przed dotarciem statku kolonizacyjnego (czyli w etapie ataków), a dotrą one do miasta po wylądowaniu kolona (w etapie okupacji), wojsko zachowa się inaczej, jeśli ma ono właściciela, a inaczej, jeśli jest opuszczone. Jeśli miasto ma właściciela, jednostki napiją się kawy i powrócą do domu bez przerwania okupacji. Jeśli natomiast miasto jest opuszczone, zaatakują okupację i mogą ją przerwać.

Podbój z buntem

Ta metoda podboju dotyczy światów z nowym systemem podboju. Na światach z nowym systemem podboju przejęcie miasta wiąże się z buntem (zobacz paragraf powyżej).

W tym systemie podbój składa się z dwóch etapów: najpierw musisz przekonać mieszkańców, że ich obecny władca jest nieodpowiedni (zaatakować, wszczynając bunt), a następnie dopłynąć do miasta statkiem kolonizacyjnym, aby pokazać, że jesteś lepszym władcą (podczas buntu zaatakować z kolonem).

Szczegóły podboju z buntem

Atak

Lazitas02.png

Po spełnieniu wymagań musisz wysłać atak w trybie buntu (wybierając odpowiednią ikonę w oknie ataku) i zniszczyć przynajmniej wszystkie jednostki lądowe w danym mieście.

Mieszkańcy zaczną się zastanawiać czy ich władca jest prawdziwym królem. Rozejście się plotek i nieprzychylnych komentarzy rozejdzie się powoli po całym mieście, wzmagając niezadowolenie mieszkańców. Ten proces potrwa 12 godzin po udanym ataku. Po tym czasie w mieście wybuchnie bunt (okres jest stały i nie zależy od prędkości świata).


W tym samym czasie w mieście może trwać kilka buntów. Tylko gracze, którzy wzniecili bunt, mogą przejąć miasto, co oznacza, że nie można wykorzystać buntu wznieconego przez innego gracza.

Niemożliwe jest rozpoczęcie nowego buntu w mieście, w którym wznieciliśmy bunt w ciągu ostatnich 24 godzin. W związku z tym nie da się przedłużyć trwania buntu.

Bunt

Lazitas03.png

Podczas buntu mieszkańcy będą chcieli powitać cię w swoim mieście jako nowego władcę. W końcu dzięki pomyślnemu atakowi pokazałeś, że jesteś lepszym dowódcą niż obecny władca miasta. W związku z tym, gdy w tym czasie wyślesz kolejny pomyślny (zwykły) atak ze statkiem kolonizacyjnym, możesz natychmiastowo przejąć miasto.

Ale musisz wiedzieć o dwóch sprawach:

  • Nawet jeśli mieszkańcy zbuntują się przeciwko władcy, on nadal posiada pełen dostęp do miasta, może rekrutować jednostki i otrzymywać wsparcie, które oczywiście powinieneś zniszczyć przed dotarciem statku kolonizacyjnego.
  • W tym wypadku (w przeciwieństwie do ataku wszczynającego bunt, konieczne jest wygranie walki zarówno lądowej, jak i na morzu!


Uwaga: masz tylko 12 godzin po rozpoczęciu buntu na dotarcie statku kolonizacyjnego do podbijanego miasta. Po tym czasie właścicielowi uda się stłumić bunt (ten okres nie zależy od prędkości świata).

Opuszczone miasta

Na światach z nowym systemem podboju oczywiście także możesz przejąć opuszczone miasta. Jednak ponieważ nie ma w nich władcy, przeciw któremu można byłoby się zbuntować, nie trzeba wzniecać buntu. Wystarczy wysłać atak ze statkiem kolonizacyjnym (oraz jednostkami dla obrony statku), by podbić miasto i włączyć je do twojego imperium. Jeśli statek przeżyje atak na miasto, polis automatycznie stanie się twoje, pod warunkiem, że posiadasz wystarczający poziom kultury. W mieście, z którego wysyłasz statek kolonizacyjny, nie musisz mieć zbadanego "podboju".

Jeśli twoje miasta zostały podbite

I twoi wrogowie zabrali wszystko, co do ciebie należy? Nie martw się, w Grepolis nie oznacza to jeszcze końca świata. Jeśli twoje piękne miasto stanie się cenną własnością innego gracza, natychmiastowo będziesz mógł stworzyć nowe imperium, i uniknąć błędów, które mogłeś popełnić ostatnim razem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że po rozpoczęciu gry od nowa będziesz trochę w tyle za miastami, które są już rozwinięte. Z tego powodu twoja polis zostanie założona w miejscu, w którym gracze posiadają podobną liczbę punktów. Zaczęcie od nowa jest świetną okazją, by skorzystać z wiedzy, którą zdobyłeś i w przyszłości stać się jeszcze silniejszym.