Cuda Świata po zrównoważeniu

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji
WWRebalanceForumBanner2.png


Po latach doświadczeń z Cudami Świata w 2021 roku nasi programiści zakończyli prace nad zmianami tego zakończenia gry. Nasz pierwszy świat beta dla tych zmian został otwarty pod koniec 2021 roku, a pierwszym światem na polskim serwerze był świat Istros, który został otwarty w dniu 29.03.2022. Poniżej możecie zobaczyć pełną listę wprowadzonych zmian mechanicznych. Dodaliśmy wiele, więc zamieszczony artykuł jest dość szczegółowy.


Data rozpoczęcia/zakończenia

Aby uprościć czas rozpoczęcia gry końcowej, uruchomimy Erę Cudów Świata po określonym czasie, opartym na prędkości świata. Poniżej możecie zobaczyć tabelę, która zawiera szczegółowe informacje, kiedy rozpocznie się Era Cudów Świata przy różnych prędkościach:

Prędkość gry Prędkość gry końcowej Wolna Prędkość gry końcowej Normalna Prędkość gry końcowej Szybka
1 365 274 183
2 310 233 156
3 256 192 128
4 201 151 101
5 146 110 73
6 91 69 46


Kolejną zmianą, którą wprowadzamy, jest rozpoczęcie odliczania do zakończenia Ery Cudów. Gdy tylko pierwszy sojusz zakończy budowę 4 z 7 Cudów Świata, rozpocznie się światowe odliczanie do końca rozgrywki. Gdy licznik świata w grze końcowej osiągnie 0, świat wejdzie w okres 14 dni czasu pokoju. Kiedy ten pokój wygaśnie, świat się zamknie. Poniżej znajduje się kolejna tabela przedstawiająca wartości czasu po zdobyciu świata.

Prędkość gry Czas trwania
1 60
2 51
3 42
4 33
5 24
6 15


W odróżnieniu od normy ustalonej przez Dominację i Olimp, w momencie, gdy pierwszy sojusz osiągnie 4 z 7 Cudów Świata, świat uważany jest za „wygrany”. Jednak gra końcowa trwa przez resztę czasu świata, a Artefakty zostaną przyznane na podstawie rankingu po zakończeniu odliczania czasu gry końcowej. Oznacza to, że okres między zwycięstwem a końcem świata powinien pozostać konkurencyjny, ponieważ w tym czasie sojusze będą starać się zapewnić sobie miejsce w pierwszej trójce. Więcej o rankingu później!


Naprawiono rozmiary świata

Na światach z Olimpem liczba odblokowywanych wysp jest stała i wstępnie zdefiniowana. Bazując na tym zrównoważeniu zastosujemy w przyszłości ten sam system do równoważenia światów Dominacji i Cudów Świata. Zmiana ta powinna zwiększyć rywalizację na tych światach, jak również zapobiec osiedlaniu się graczy na odległych morzach z dala od akcji. Zaczniemy używać tego systemu jako domyślnego ustawienia dla wszystkich światów, gdy tylko pierwsze nowe światy z Cudami Świata zostaną udostępnione na żywo.


Ranking końcowy

Dodajemy system rankingowy do Cudów świata. Ranking opiera się na poziomach Cudów. Każdy ukończony poziom Cudu dodaje wartość tego poziomu do rankingu sojuszu. Przykład:

Sojusz ma 1 Cud świata na poziomie 9, 1 na poziomie 5 i 1 na poziomie 1

 • Cud na poziomie 9 daje 45 punktów (1+2+3+4+5+6+7+8+9)
 • Cud na poziomie 5 daje 15 punktów (1+2+3+4+5)
 • Cud na poziomie 1 daje 1 punkt

Całkowity ranking tego sojuszu wyniesie wtedy 61 punktów. Uważni gracze mogą zauważyć, że może to oznaczać, że sojusz, który jako pierwszy zdobędzie 4 z 7 Cudów Świata, niekoniecznie ma najwięcej punktów. Aby temu przeciwdziałać, sojusz, który jako pierwszy na danym świecie ukończy 4 z 7 Cudów Świata, otrzymuje 400 punktów! Oznacza to, że sojusz ten zdobędzie pierwsze miejsce niezależnie od wyników innych sojuszy. Gdy pierwsze 4 Cuda zostaną ukończone, rozpocznie się wyścig o ukończenie pozostałych Cudów i zdobycie drugiego i trzeciego miejsca! Ranking końcowy służy do określenia, który sojusz wygrywa poziomy artefaktów. W przypadku remisu system wraca do rankingów światowych.


Odnawianie poziomu 10. Cudu Świata

Dodaliśmy nową mechanikę odnawiania czasu dla ukończonych Cudów Świata. Ten czas odnowienia jest uruchamiany w przypadku, gdy cud świata sojuszu zostanie obniżony z poziomu 10 do poziomu 9. Czas odnowienia jest prosty, uniemożliwia sojuszowi ponowne rozpoczęcie budowy 10 poziomu, dopóki nie minie wcześniej określony czas. Czas ten zależy od prędkości gry, podobnie jak w przypadku innych ustawień opisanych wcześniej i jest określany przez pomnożenie wartości bazowej przez współczynnik gry. Wartość bazowa wynosi 7 dni.

Prędkość gry Współczynnik Czas odnawiania (dni)
1 1 7
2 0,85 5,95
3 0,7 4,9
4 0,55 3,85
5 0,4 2,8
6 0,25 1,75

Ta nowa mechanika sprawia, że konieczne jest chronienie miast na wyspach, na których posiadacie Cuda Świata na poziomie 10. W przeciwnym razie ryzykujecie utratę poziomu Cudu Świata i konieczność czekania na ulepszenie. Pamiętajcie też, że cały świat zostanie powiadomiony, gdy poziom jednego z Waszych cudów zostanie obniżony z 10 do poziomu 9. Po upływie czasu odnowienia przywódcy sojuszy mogą ponownie rozpocząć budowę poziomu 10.


Zmiany w interfejsie użytkownika

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w interfejsie gry wprowadzimy szereg zmian związanych z Cudami Świata. Zmiany te w większości dostosowują grę końcową do Dominacji i Olimpu, dodając kilka fajnych, nowych funkcji, które poprawią ogólne wrażenia z gry końcowej dla sojuszy.

Image.png


Cuda Świata w menu

Niewielka, ale znacząca zmiana - dodaliśmy do menu po lewej stronie gry możliwość wejścia do okna Cudów Świata.


Zakładka Ranking

Kliknięcie tego nowego wpisu w menu da dostęp do nowej zakładki, a mianowicie do zakładki Ranking. Zakładka ta pozostanie nieaktywna do czasu rozpoczęcia Ery Cudów Świata, ale po jej rozpoczęciu będzie zakładką domyślną. Kliknięcie Cudu sojuszu na liście przeniesie Waszą mapę do tego punktu. Najechanie kursorem na poziom Cudu spowoduje pojawienie się etykietki ze współrzędnymi. Na końcu znajduje się również kolumna, która pokazuje, ile Cudów potrzeba, aby sojusz wygrał świat.

WonderSites2.png

Przegląd witryn cudów świata

Do ekranu sojuszu dodano nową zakładkę pokazującą listę wszystkich wysp, które posiada Wasz sojusz. Lista ta pokazuje również, ile miast należy do Was, ile należy do Waszego sojuszu, ile miejsc jest zajętych, a ile wolnych i to zarówno jako miejsca do kolonizacji, jak i miasta opuszczone.


Ikony cudów świata na mapie strategicznej

Kolejną małą zmianą jest dodanie ikon do mapy strategicznej, które w tym widoku pokażą graczom lokalizację Cudów Świata.


Nowe raporty i wyskakujące komunikaty

Aby jeszcze bardziej Wam pomóc, dodajemy do gry szereg nowych raportów i wyskakujących okienek, które będą uruchamiane przez różne działania w fazie gry końcowej. Pomogą Wam one śledzić postępy zarówno Waszego sojuszu, jak i innych sojuszy, w trakcie rywalizacji o zdobycia świata. W szczególności, za pomocą wyskakującego okienka, otrzymacie powiadomienia, gdy:

 • Rozpoczyna się Era Cudów Świata.
 • Sojusz kończy 10 poziom Cudu Świata.
 • Posiadany Cud zostaje obniżony lub zniszczony.
 • Cud, którego nie posiadasz, został zredukowany z poziomu 10 do poziomu 9.
 • Świat został zdobyty (4 z 7 Cudów ukończonych do poziomu 10).
 • Sojusz ukończył 7 Cudów Świata.
 • Świat się skończył.

Dodatkowo otrzymacie raport, gdy:

 • Sojusz kończy 10 poziom Cudu Świata.
 • Posiadany Cud zostaje obniżony lub zniszczony.
 • Cud, którego nie posiadasz, został zredukowany z poziomu 10 do poziomu 9.
 • Zwiększony został poziom własnego Cudu.
 • Świat został zdobyty (4 z 7 Cudów ukończonych do poziomu 10)
 • Sojusz ukończył 7 Cudów Świata.

Ważne

Od aktualizacji 2.280 z dnia 1.02.2023 nagroda za zbudowanie 7 Cudów Świata jest teraz unikalna i będzie przyznawana tylko raz dla sojuszu osiągającego ten etap jako pierwszy. Tylko pierwszy sojusz na świecie, który osiągnie wszystkie 7 Cudów Świata, otrzyma tę pożądaną nagrodę.


Zobacz też