Stary system podboju
Stary system podboju - jedna z metod powiększenia swojego imperium poprzez przejęcie miasta należącego do innego gracza lub opuszczonej polis. Jeśli nie jesteś pewien czy na twoim świecie obowiązuje stary czy nowy system podboju, zajrzyj do tej tabelki.
W starym systemie podboju przejęcie opuszczonego miasta wygląda tak samo, jak podbój miasta należącego do innego gracza.
Wymagania
Przed rozpoczęciem przejmowania miasta należy spełnić pewne wymagania.
Budynek | Minimalny poziom | Cel |
---|---|---|
Akademia |
Poziom 28 | Konieczne do opracowania badań: statek kolonizacyjny (22 poziom akademii), podbój (28 poziom akademii). |
Port Port |
Poziom 10 | Konieczne do budowy statku kolonizacyjnego |
Jednostki
Do przejęcia miasta potrzebujesz statku kolonizacyjnego. Tę jednostkę możesz zbudować w porcie, gdzie będzie dostępna po zbadaniu.
Jednostka | Nazwa | Koszt |
---|---|---|
Statek kolonizacyjny | 10,000 10,000 10,000 170 |
Ponadto, będziesz potrzebować odpowiedniej liczby jednostek, które będą stanowić ochronę statku kolonizacyjnego, aby zapewnić wygraną na lądzie oraz na morzu.
Kultura
Ostatnim wymaganiem jest odpowiedni poziom kultury, który pozwoli na przejęcie miasta. Od początku gry masz dwa miejsca na miasta, lecz jedno z nich jest zajęte przez twoje pierwsze miasto. W związku z tym pierwsze miasto, które podbijesz, nie będzie wymagać nowego poziomu kultury, zaś kolejne polis tak.
Swój poziom kultury możesz sprawdzić w agorze, w zakładce kultura.
Podbój
Rozpoczęcie okupacji
Przed wysłaniem ataku ze statkiem kolonizacyjnym warto wysłać na nasz cel jeden lub kilka ataków z wojskiem ofensywnym, aby wyczyścić wszystkie jednostki, które stacjonują w danym mieście. W przeciwnym razie atak wzniecający okupację może zakończyć się niepowodzeniem. Skorzystaj z opcji szpiegowania, aby sprawdzić jakie jednostki znajdują się w polis - jeśli jest ich bardzo dużo, rozważ poproszenie o pomoc swoich sojuszników. Ostatni ofensywny atak przed wysłaniem statku kolonizacyjnego powinien dotrzeć do wrogiego miasta tuż przed wejściem kolonizatora - dzięki temu przeciwnik będzie miał mniejszą szansę na obronę.
W ataku rozpoczynającym okupację musi znajdować się statek kolonizacyjny, jednostki morskie (np. statki ogniowe oraz łodzie transportowe) oraz jednostki lądowe. Atak powinien zostać wysłany jako normalny atak - w przeciwieństwie do nowego systemu podboju, nie musisz zaznaczać specjalnej opcji do przejęcia miasta.
Na liście ruchów wojsk możesz rozpoznać atak rozpoczynający okupację za pomocą tej ikony:
Obrońca nie otrzyma informacji, że nadchodzi atak z podbojem. Jedynym sposobem, by się o tym dowiedzieć, jest rzucenie czaru mądrość Ateny lub porównanie czasu dotarcia ataku z czasem podróży statku kolonizacyjnego do danego miasta. Warto jednak wziąć pod uwagę bonusy i badania, które mogą skrócić czas podróży jednostek.
Okupacja
Jeśli atak ze statkiem kolonizacyjnym wygrał walkę na lądzie oraz na morzu, rozpocznie się etap okupacji. Czas jej trwania zazwyczaj zależy od prędkości świata - domyślnie jest to 24 godziny dla świata z prędkością x1, 12 godzin dla świata z prędkością x2, jednak na danym świecie może obowiązywać inny czas. Możesz to sprawdzić w ustawieniach danego serwera. Ponadto, jeżeli właściciel podbijanego miasta ma zbadaną demokrację, czas okupacji wydłuży się o 10%.
W niektórych przypadkach rozpoczęcie okupacji może się nie udać:
- jeżeli agresor nie wygra bitwy jednocześnie na morzu i na lądzie (w przypadku przegranej na morzu statek kolonizacyjny zginie, natomiast jeśli przegrana zostanie walka na lądzie, wróci do miasta);
- jeżeli nie posiadasz odpowiedniego poziomu kultury (po bitwie atak zawróci do miasta);
- jeżeli miasto, z którego wysłano atak ze statkiem kolonizacyjnym, zostanie utracone (restart konta lub przejęcie tego miasta przez inną osobę).
Samo rozpoczęcie okupacji to dopiero połowa sukcesu. Twój przeciwnik oraz jego sojusznicy mogą wysyłać ataki na okupowane miasto, aby przerwać podbój. Upewnij się, że posiadasz odpowiednią liczbę jednostek defensywnych, aby obronić okupację. Możesz również poprosić znajomych o wysłanie wsparcia do okupowanego przez ciebie miasta. Jednostki defensywne powinny dotrzeć jak najszybciej po wejściu ataku ze statkiem kolonizacyjnym.
Przerwanie i obrona okupacji
Istnieje kilka sposobów na przerwanie okupacji. Powinieneś mieć je na uwadze, jeśli chcesz przejąć cudze miasto, a jednocześnie mogą ci się przydać, jeżeli to ciebie chce ktoś podbić.
- aby pomóc w przerwaniu okupacji, należy wysłać wojska z misją ATAK
- aby pomóc w utrzymaniu okupacji, należy wysłać wojska z misją WSPARCIE
Okupacja zostanie przerwana, jeżeli wystąpi co najmniej jedna z poniższych sytuacji:
- zginie statek kolonizacyjny;
- zginą wszystkie jednostki lądowe;
- zginą wszystkie jednostki morskie;
- okupujący wycofa statek kolonizacyjny z miasta;
- miasto, z którego został wysłany statek kolonizacyjny zostanie utracone (zostanie podbite lub okupant zresetuje konto).
Jednym ze sposobów na przerwanie okupacji, jest wysłanie swoich jednostek z misją wsparcia lub ataku do obojętnego miasta, a następnie anulowanie komendy wojskowej w ten sposób, aby zawrócone jednostki dotarły z powrotem do macierzystego miasta tuż po dotarciu ataku ze statkiem kolonizacyjnym. Wymaga to precyzyjnego obliczenia czasu, jednak wracające do miasta wojsko zaatakuje polis i istnieje spora szansa, że zniszczy wojska lądowe lub morskie, co spowoduje zakończenie okupacji. Taki powracający atak powinien dojść do miasta pomiędzy statkiem kolonizacyjnym a wsparciem wysłanym przez agresora lub jego sojuszników.
Jeżeli nie uda się przerwać okupacji do momentu jej zakończenia, miasto zyska nowego właściciela.
Dodatkowe informacje
- Właściciel okupowanego miasta nie ma do niego dostępu - widzi jedynie informację o okupacji.
- Podczas walk w trakcie okupacji brane są pod uwagę budynki (np. wieża) znajdujące się w okupowanym mieście, natomiast premium oraz badania - okupanta, z miasta, z którego został wysłany statek kolonizacyjny.
- Okupant może w każdej chwili przerwać okupację - wystarczy, że wycofa ze wsparcia statek kolonizacyjny.
- Aby pomóc w obronie okupacji (zapobiec jej przerwaniu), na okupowane miasto można rzucić czary boski znak oraz opiekunka. Jednostki wytworzone w ten sposób będą bronić miasta. Można jednak uzyskać tylko tyle jednostek, na ile pozwala poziom gospodarstwa wiejskiego w okupowanym mieście. Po przejęciu miasta jednostki z tych czarów znikną.
- Jeżeli wyślesz atak na miasto innego gracza, które okupujesz, twoje wojsko wróci do domu bez walki. Jeśli jednak wyślesz atak na okupowane przez ciebie opuszczone miasto, twoje jednostki je zaatakują.
- Jeśli uda ci się podbić miasto, statek kolonizacyjny zniknie, jednak jednostki, które mu towarzyszyły podczas okupacji, pozostaną w twoim nowym mieście. W agorze możesz je wycofać do macierzystego miasta.
- W momencie rozpoczęcia okupacji przestają działać czary i bonusy. W przypadku bonusów przypisanych do konta (cele społecznościowe, wzrost przyrostu łask), jeśli gracz straci wszystkie miasta, na których miał te bonusy (restart lub okupacja w przypadku, gdy ma tylko jedno miasto), bonusy znikają. Jeśli posiada przynajmniej jedno miasto, w którym jest ten bonus, to po przejęciu kolejnego miasta bonusy pojawią się na nim, natomiast jeśli zostanie rozpoczęta okupacja w drugim mieście, to na czas okupacji bonusy znikną (tylko w okupowanym mieście!), jednak po anulowaniu okupacji bonusy powrócą do okupowanego miasta i będą przez cały czas aktywne w nieokupowanym mieście. Bonus ekspansja lądowa powraca do miasta, jeśli okupacja została przerwana.
- Cele społecznościowe nie wracają do miasta okupowanego po przerwaniu okupacji.
- Jeżeli w ataku zginą wszystkie jednostki lądowe wspierające okupację, zostanie ona przerwana. W przypadku, gdy agresor wygra walkę (przeżyje przynajmniej część jego jednostek, a wszystkie wojska lądowe okupanta zginą), to statek kolonizacyjny zostanie zniszczony. Natomiast jeżeli walka zakończy się remisem (zginą wszystkie jednostki agresora oraz wszystkie jednostki lądowe okupanta), statek kolonizacyjny przeżyje, lecz powróci do miasta macierzystego razem z pozostałymi statkami.
- Nie można grabić surowców ani łask w okupowanym mieście.