Kolonizacja

Z Wiki Grepolis PL
(Przekierowano z Zakładanie miasta)
Przejdź do nawigacji
Colonize.png

Kolonizacja jest jedną z metod przejmowania nowych miast w Greolis. Jest metodą pokojową i nie ma w niej konieczności atakowania lub obrony miasta. Kolonizacja jest niekiedy zwana zakładaniem miasta, ponieważ tworzysz miasto od zera. W przeciwieństwie do innych funkcji w grze, kolonizacja nie zależy od ustawień świata. Dokonuje się jej zawsze tak samo, bez względu na szybkość serwera czy system podboju.

 • Zwróć uwagę, że tak jak w przypadku innych metod przejęcia miasta, statek kolonizacyjny może zostać użyty tylko raz. Po założeniu miasta statek zniknie.

Wymagania do kolonizacji

Przed kolonizacją musisz spełnić trzy wymagania: budynki, jednostki i kulturę.

Budynki

Budynek Minimalny poziom Cel
Akademia Akademia Poziom 13 Konieczny do badania statek kolonizacyjny
Port
Port
Poziom 10 Wymagany do budowy statku kolonizacyjnego

Jednostki

Aby założyć miasto, potrzebujesz statku kolonizacyjnego (zwanego również kolonem). Tę jednostkę możesz powołać w porcie po zbadaniu jej uprzednio w akademii.

Jednostka Nazwa Koszt
Statek kolonizacyjny Statek kolonizacyjny 10,000 Wood.png 10,000 Stone.png 10,000 Iron.png 170 Pop.png

Kultura

Ostatnim wymaganiem jest posiadanie odpowiedniej liczby punktów kultury, by przejąć nowe miasto. Po rozpoczęciu gry posiadasz jeden wolny poziom kultury, dzięki czemu możesz przejąć miasto bez dodatkowych punktów kultury, ale kolejne miasta będą wymagały dodatkowych punktów.

Miejsca na wyspie

Gdy twoje miasto zacznie się rozwijać i będziesz przeglądać mapę świata, zobaczysz, że na niektórych większych i mniejszych wyspach znajdują się puste miejsca. To tam gracze mogą założyć swoje miasta. Są dwa typy miejsc: na małych oraz na dużych wyspach. Zwróć uwagę, że po wybraniu odpowiedniego miejsca i rozpoczęciu kolonizacji, nie możesz cofnąć zakładania miasta.

Miejsca na małych wyspach

Small Anchor.png

Po rozpoczęciu gry na pewno natkniesz się na małe wyspy na twoim morzu. Są one niezamieszkane i znajdują się na wszystkich oceanach, wiele z nich w pobliżu większych wysp. Kolonizacja na takiej wyspie może być trudniejsza, ponieważ nie ma tam wiosek rolniczych, z których mógłbyś plądrować surowce. Z tego powodu twoje nowe miasto będzie zależne od jego kopalni z surowcami i handlu z innymi miastami.

Miejsca na dużych wyspach

Anchor Point Frame.png

Te miejsca pojawiają się po tym, jak gracz skasował swoje konto, albo przed całkowitym zapełnieniem wyspy. Zazwyczaj chodzi o usunięcie lub zrestartowanie konta. Te miejsca są o wiele lepsze na założenie nowego miasta, ponieważ w przeciwieństwie do małych wysp, tutaj będziesz mieć dostęp do wiosek rolniczych, więc możesz poświecić więcej uwagi na rekrutację wojsk, a nie rozbudowę kopalni. Wciąż możesz jednak handlować z innymi miastami, by przyspieszyć budowę polis.

Kolonizacja krok po kroku

City Founding.png
CS Movement.png

A więc udało ci się zbudować 10 poziom portu, zbadałeś statek kolonizacyjny i postawiłeś go w swoim porcie? Czas rozpocząć zakładanie miasta!

 • Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednie miejsce pod kolonizację. Najlepiej, aby znajdowało się dość blisko miasta, z którego rozpoczynasz kolonizację, aby podróż nie trwała zbyt długo. Ewentualnie, możesz wybrać miejsce w pobliżu swoich sojuszników.
  • Uwaga: lokacja musi znaleźć się maksymalnie 48 godzin podróży statkiem kolonizacyjnym.
 • Kliknij na miejsce, gdzie chcesz założyć miasto. Zobaczysz nowe okienko.
 • Do założenia miasta wymagany jest wyłącznie statek kolonizacyjny. Możliwe jest wysłanie razem z nim jednostek morskich lub lądowych, jednak nie jest to wymagane.
 • Po wybraniu jednostek, kliknij na przycisk Załóż miasto. Twoja flota wyruszy w kierunku nowego miasta. Po rozpoczęciu kolonizacji nie możesz jej przerwać.
 • Po dotarciu kolona do miasta, założenie nowego miasta potrwa 24 godziny. Przez ten czas w miejscu na mapie zobaczysz ikonę wskazującą na to, że trwa kolonizacja.
  • Uwaga: 24-godzinny proces kolonizacji nie zależy od prędkości świata.
 • Po zakończeniu zakładania miasta, zostaniesz poinformowany o tym fakcie a pomocą powiadomienia i raportu (stracisz również statek kolonizacyjny). Gratulacje, masz nowe miasto!

Twoje nowe miasto

Miasto założone w procesie kolonizacji będzie miało 997 punktów oraz następujące budynki:

Jedynymi wojskami w mieście będą te, które przybyły do niego wraz ze statkiem kolonizacyjnym. Są uznawane za wsparcie, w związku z czym nie możesz wysyłać ich z atakiem na inne miasta.

Kolonizacja i strategia

Kolonizacja nie zawsze jest najlepszym sposobem na przejęcie miasta. Wielu weteranów i doświadczonych graczy nie patrzy przychylnie na tę metodę. Jednym z powodów jest fakt, że bardziej korzystne jest przejęcie większego miasta, aby zaoszczędzić czas konieczny na jego rozbudowę. Jako, że założenie miasta trwa 24 godziny, przez ten czas gracz mógłby teoretycznie przejąć więcej miast.

Jednakże, ponieważ kolonizacja jest pokojowym sposobem na poszerzanie swojego imperium, masz zagwarantowane miasto bez potrzeby walki o nie. Dodatkowo, kolonizacja może być możliwa szybciej, ponieważ potrzebujesz tylko 13 poziomu akademii, podczas gdy okupacja/bunt wymaga 28 poziomu akademii oraz jednostek, gdy przejąć i utrzymać miasto.

Strategicznie rzecz biorąc, skolonizowane miasto ma pewne korzyści. Ponieważ miasto jest niewidoczne na mapie przez 24-godzinny czas budowy, możesz założyć polis na terytorium wroga, a po skolonizowaniu wesprzeć je ogromną liczbą wojsk obronnych i/lub statków obronnych. Możesz także stworzyć na małych wyspach miasta skupiające się na produkcji surowców, podczas gdy twoje bardziej rozwinięte miasta będą tworzyć wojsko.

Kolonizacja była także wymagana do uzyskania odznaczenia Heroiczny strateg.