Poradnik:Podstawy

Z Wiki Grepolis PL
Wersja z dnia 12:01, 26 paź 2014 autorstwa Shannqa (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji

Znajdziesz tutaj podstawowe informacje o grze oraz krótki poradnik jak zacząć.

Surowce

"Dla odważnych ludzi, nagrodą, którą oferuje wojna jest wolność i sława" - Likurg

Eksploatacja zasobów naturalnych stanowi podstawę wzrostu dla Twojego polis, aby stać się potężną mocą na wyspie. W Grepolis istnieją 4 rodzaje surowców - 3 normalne i 1 specjalny. Normalnymi surowcami są drewno, kamień i srebrne monety. Mityczny Panteon odgrywał w starożytnej Grecji dużą rolę, dlatego też, czwartym zasobem jest Boska Łaska. Do stworzenia każdej jednostki i budynku wymagane są surowce. Są one wydobywane automatycznie przez kopalnie (obóz drwali, kamieniołom, kopalnię srebra) lub świątynię (boska łaska). Surowce są produkowane cały czas, nawet jak nie jesteś zalogowany na swoje konto.

Ilość surowców, które otrzymujesz na godzinę zależy od rozmiaru (poziomu) Twoich budynków. Aby wyprodukowane surowce nie marnowały się, będziesz potrzebował magazynu tak dużego, jak to możliwe. Informacja jak duży jest Twój magazyn i jak dużo surowców się w nim znajduje jest umieszczona w prawym górnym rogu strony.

Liczba, którą otrzymasz po najechaniu myszką na symbole surowców w prawym górnym rogu, wskazuje, jak dużo surowców może pomieścić Twój magazyn.Po prawej stronie od symboli każdego z surowców pokazane jest, ile każdego z surowców znajduje się obecnie w magazynie.

Na światach z bohaterami, dodatkowym surowcem są monety mądrości i monety wojny. Można je zdobyć wypełniając misje wyspowe, a następnie wykorzystać do rekrutacji oraz zwiększenia poziomu bohatera

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Surowce.

Pierwsze kroki

"Niekontrolowany tłum nie jest armią, tak samo jak sterta materiałów budowlanych nie jest domem" - Sokrates

Na początku, Twoje miasto wymaga przede wszystkim jednej rzeczy: surowców. Obóz drwali produkuje drewno, kamieniołom produkuje kamienie, a kopalnia srebra produkuje srebrne monety. Łaska, którą będą Ci udzielać bogowie w trakcie gry jest również ważna. Im bardziej rozbudujesz swoje budynki wydobywcze, tym wyższa będzie Twoja produkcja surowców na godzinę. Rozwój ten ma zasadnicze znaczenie i powinieneś na nim skupić swoją uwagę przez kilka pierwszych dni.

Gdy rozbudujesz swoje budynki surowcowe, koniecznym stanie się rozbudowa gospodarstwa wiejskiego. Za każdym razem, gdy budynek jest rozbudowywany, wymaga więcej ludzi do utrzymania go w dobrym stanie. Wraz z rozwojem wydobycia, konieczne stanie się rozbudowanie magazynu. Po tym bezpieczeństwo miasta będzie następnym wielkim zadaniem, którym powinieneś się zająć. W końcu chcesz ochronić swoje świeżo wydobyte surowce przed chciwymi rękami sąsiadów, którzy mogą je ukraść podczas ataku. Magazyn zapewnia tutaj pewną pomoc. Im większy masz magazyn, tym więcej surowców możesz przechowywać i trudniej jest Twoim wrogom zabrać wszystkie surowce. Wtedy masz zasoby potrzebne do rozbudowy swojego polis, aby bronić się przed wrogami. Powinieneś skupić się na tych zadaniach wcześnie, zwłaszcza gdy na Twojej wyspie są inne silne miasta. Ponadto powinieneś rozbudowywać swój mur miejski. Kroki te powinny zapewnić Ci wystarczającą ochronę w początkowych fazach Twojego rozwoju i pomóc zadawać straty chciwym najeźdźcom, próbującym zrabować Twoje surowce.

Po osiągnięciu, przez Twoje polis zadowalającego poziomu produkcji, powinieneś zająć się produkcją wojsk oraz handlem. W koszarach możesz szkolić szermierzy. Nie są oni stworzeni do atakowania, dlatego też powinieneś zbadać również pozostałe jednostki w akademii.

Powinieneś też zadbać, aby stać się członkiem silnego sojuszu. Połączeni razem gracze mogą mieć lepszą obronę i promować handel. Ponadto możesz tam poznać miłych ludzi. Dla początkującego gracza lepiej dołączyć do istniejącego sojuszu, niż założyć własny.

Późny początek

Jeżeli zaczynasz w późniejszej fazie gry, dostosowanie strategii jest bardzo ważne. Szybka produkcja surowców odgrywa ważną rolę, dzięki niej budowa polis jest szybsza. Bardzo ważne jest też, abyś zadbał o ochronę przed grabieżami sąsiadów. W celu uniknięcia straty surowców rozbuduj swój mur miejski i magazyn. Następnie zrekrutuj jak najwięcej jednostek do obrony swojego miasta. Dobrym pomysłem jest napisanie wiadomości do sąsiadów - dobry kontakt z nimi może uchronić Cię przed beznadziejną walką. Jeżeli Twoje miasto stało się wystarczająco duże, powinieneś zacząć zdobywać surowce z grabieży od swoich sąsiadów (zacznij najpierw od wiejskich gospodarstw, a gdy będziesz wystarczająco silny możesz się zainteresować innymi graczami). Zdobyte surowce mogą w dużym stopniu pomóc w rozwoju Twojego polis.

Wkrótce pojawia się największa różnica do normalnego rozwoju: nie popełniaj błędu zbyt szybkiego opuszczania granic swojej wyspy statkiem kolonizacyjnym. Logicznie wydaje się to następnym krokiem ekspansji. Jest to jednak żenujący błąd, ponieważ silni gracze będą na początku starali się zabezpieczyć swoje miasta w danej okolicy, w celu lepszej sytuacji strategicznej. Jeżeli zainwestujesz swoje surowce tylko w budowę wojsk ofensywnych, staniesz się łatwym celem dla innych graczy! Mają oni dzięki temu możliwość zadania dużych strat napastnikom, samemu ponosząc niewielkie.

Najlepsza strategia składa się ze stworzenia jednego silnego defensywnie polis, którego garnizon składa się z dużej liczby szermierzy i łuczników. Staniesz się nieatrakcyjnym celem dla dużych graczy. Jeżeli będą stale ponosić duże straty w Twoim mieście, przeważnie w końcu zaprzestaną swoich ataków. Pamiętaj również o powołaniu oddziału obywatelskiego i wykorzystaniu surowców przed atakiem.

Faza budowy bezpiecznej pozycji kosztuje trochę czasu, ale przynosi zyski, ponieważ będziesz w stanie spożytkować swoje jednostki defensywne w kółko. Gdy już posiadasz silną obronę, możesz przygotować się do ekspansji i rozpocząć budowę jednostek ofensywnych.

Podgląd miasta

Podgląd miasta dostarcza ważnych informacji o Twoim polis jako osobny widok. Możesz tam zobaczyć: poziom budynków, aktualną produkcję surowców, jednostki obecne w mieście oraz ruchy jednostek.

Wygląd budynków zmienia się wraz z ich poziomem rozbudowania. W mgnieniu oka możesz zobaczyć, jak bardzo jest rozbudowane Twoje polis. Wraz z rozwojem każdego budynku, zmienia się jego wizerunek. Będą się bardziej rozbudowywać, dopóki nie osiągną maksymalnego poziomu.

Po kliknięciu na dany budynek, zostajesz przeniesiony do odpowiedniego menu budynku, gdzie możesz wykorzystać jego wewnętrzne możliwości, na przykład budować statki w porcie lub prowadzić badania w akademii.

Zmiana nazwy polis

Nazwę swojego polis możesz zmienić w prosty sposób, dwukrotnie klikając na obecną nazwę miasta (środek u góry ekranu). Po wpisaniu nowej nazwy możesz kliknąć enter lub strzałkę obok, aby zapisać zmiany.

Tworzenie budynków

Jeżeli chcesz wybudować lub rozwinąć budynek, możesz to zrobić w podglądzie miasta. Wystarczy kliknąć na ikonę młotka na dole ekranu, aby włączyć tryb budowy, a następnie kliknąć na ikonę rozbudowy znajdującą się przy interesującym Cię budynku.

Konstrukcja budynków może odbywać się także w senacie. Wymagana jest oczywiście odpowiednia ilość drewna, kamienia, srebrnych monet oraz liczba wolnych mieszkańców do budowy, która zależy od typu i poziomu, na który chcemy rozbudować budynek. Im większy budynek, tym więcej surowców jest wymaganych do jego rozbudowy.

W Grepolis wprowadzony jest system zależności - budowa niektórych budynków wymaga rozszerzenia innych do określonego poziomu. Na przykład możesz wybudować targowisko, gdy Twój magazyn osiągnie określony poziom. Wszystkie wymagania są widoczne w Senacie, obok kosztów produkcji.

Rekrutacja jednostek

"Odważny mężczyzna jest najsilniejszą wieżą obronną miasta" - Alcaeus

W Grepolis jednostki możesz rekrutować w koszarach. Pierwszą dostępną jednostką, którą możesz wytrenować jest szermierz, prosta jednostka defensywna, której nie można lekceważyć. W trakcie gry możesz prowadzić badania w akademii i stworzyć inne jednostki, takie jak łucznicy, procarze, rydwany, hoplici, kawalerzyści i katapulty.

Gdy wybudujesz świątynię, wybierzesz boga i uzyskasz trochę Boskiej Łaski, możesz w koszarach rekrutować mityczne jednostki, wybranego przez Ciebie boga. Są one silniejsze niż normalne jednostki, ale też droższe oraz zużywają zasoby Boskiej Łaski.

W porcie możesz produkować jednostki morskie. Na początku możesz wybudować transportowce, a potem także: biremy, Statek ogniowy, brander, triremę i statek kolonizacyjny, w zależności od poziomu rozbudowania portu i poziomu badań w akademii. Te ostatnie są niezbędne do zdobycia innych miast. Jeżeli czcisz Posejdona, możesz w porcie rekrutować mityczną Hydrę, będącą najsilniejszą jednostką wodną.

Przy badaniu jednostek znajdziesz krótki opis wymagań do produkcji jednostki oraz jej parametry.

Wioski rolnicze

"Należy uważać, aby nasze narzędzia pomocnicze, nie były za silne dla naszych mieszkańców oraz nie rosły za szybko i nie stały się dzikimi zwierzętami." - Platon

Nie jesteś sam na swojej wyspie. Na wyspie, oprócz innych graczy znajdziesz wiele wsi rolniczych jako sąsiadów. Zręczny kontakt z nimi może Ci dać dużo surowców, które można wykorzystać bardzo dobrze, zwłaszcza na początku gry. Aby zyskać surowce z otaczających Cię wsi musisz wysłać wojsko, aby podbić wioskę.

Aby zaatakować wioskę rolniczą musisz wybrać wioskę w swoim pobliżu na wyspie, mieć odpowidnio dużo wojska, wybrać odpowiednią jego ilość i kliknąć "Atakuj". Zależnie od tego, jak dużo jakiego rodzaju wojska wyślesz, poniosą one mniejsze lub większe straty. Gdy już wioska będzie podbita, to możesz między innymi żądać i plądrować surowce.Wioska rolnicza może zareagować na plądrowanie buntem. Wartość nastroju wioski rolniczej spada z każdym Twoim żądaniem. Na początku wynosi on 100%.

Najlepszą metodą na szybki wzrost jest regularne żądanie surowców od wiosek rolniczych. Należy uważać jednak na plądrowanie surowców, gdyż stwarza to problem spadającego nastroju, który samoczynnie wzrasta, ale wymaga to czasu. Powinieneś spróbować atakować różne wioski na swojej wyspie.

Cel gry

Celem gry jest spełnienie marzeń przeciętnego Greka - zostanie herosem! Musisz podbić nieprzyjaciół, zniszczyć wrogów, wraz z sojusznikami wybudować cuda świata i zostać zwycięzcą świata.