Z Wiki Grepolis PL
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podgląd miasta

Podgląd miasta

To jest ekran główny. Tutaj możesz zobaczyć mapę oraz masz dostęp do różnych paneli sterowania.

Podgląd miasta - przycisk

Po kliknięciu na przycisk Podgląd miasta będziesz mógł zobaczyć miasto, w którym obecnie jesteś. Najeżdżając strzałką na każdy budynek, zobaczysz nazwę i poziom, na którym się on znajduje. Klikając na dany obiekt, przeniesiesz się do bardziej szczegółowych informacji oraz będziesz miał możliwość interakcji w danym budynku. Na stronie budynki znajdziesz szczegółowe informacje na temat każdego z budynków.

Panel Sterowania/Paski

Główny panel sterowania

Główny panel

Dolny pasek menu jest głównym panelem sterowania. Możesz przejść do wiadomości, raportów, strony sojuszu, forum sojuszu (jeśli należysz do jakiegoś sojuszu), rankingu, profilu gracza, ustawień, zapraszania graczy, czatu i forum ogólnego gry. Na środku znajduje się przycisk Premium a po lewej i prawej stronie małe przyciski Wiki oraz wylogowania.

Pasek akcji

Pasek akcji

To jest pasek po lewej górnej stronie ekranu, gdzie możesz przełączyć się pomiędzy posiadanymi przez Ciebie miastami, zobaczyć, czy w kierunku Twoich miast zbliżają się ataki, wejść do obecnego miasta, strzałkami możesz przemieszczać się po Twoich miastach, zrobić notatki za pomocą notatnika, skorzystać z wielu funkcji dostępnych dzięki Premium, sprawdzić i anulować produkcję wojska, sprawdzić wszelkie ruchy wojsk do i z danego miasta oraz również anulować klikając w krzyżyk w ciągu pierwszych 10 minut ruchy Twoich wojsk i surowców.

Menu jednostek/zaklęć/bohaterów

Menu jednostek, zaklęć oraz bohaterów

Jest to pasek po prawej stronie ekranu przedstawiający jednostki w mieście, w którym aktualnie przebywasz. Pokazane są zarówno wojska z tego miasta, jak i wojska wysłane do niego jako wsparcie. W górnej części tego paska znajduje się wizerunek boga z danego miasta (o ile jest wybrany), a po kliknięciu można przejść do świątyni. Natomiast po kliknięciu na symbol błyskawicy pod wizerunkiem boga można przejść do podglądu wszystkich dostępnych dla tego miasta zaklęć.

Na światach z bohaterami, pod wizerunkiem boga znajduje się informacja o bohaterze przypisanym do miasta. W tym miejscu dowiesz się jaki poziom ma twój bohater, możesz przejść do okna służącego do wytrenowania go, a także otworzyć radę bohaterów.


Pasek zasobów

Pasek surowców

Pasek ten znajduje się w górnej części ekranu. Znajdziesz na nim informację, jak wiele drewna, kamienia i srebra, znajduje się obecnie w Twoim magazynie oraz liczbę wolnych mieszkańców w obecnym mieście. Po najechaniu myszką na ikony z surowcami można odczytać produkcję surowców na godzinę, ile zasobów możesz pomieścić w magazynie oraz czy dany surowiec jest produkowany w zwiększonej czy zmniejszonej ilości. Klikając na poszczególne ikony zostaniesz przeniesiony do poszczególnych budynków.

Menu mini-mapy

Menu mini-mapy

Pod mini-mapą mamy dostępne różne opcje dotyczące mapy. Możemy wpisać współrzędne, do których chcemy przejść, możemy zapisać dane miejsce, sprawdzić przypisane kolory lub też przejść do widoku wyspy, na której znajduje się obecnie otwarte miasto.

Pasek skrótów

Pasek skrótów z domyślnymi linkami

W górnej części ekranu gracze, którzy wykupią opcję Premium Zarządca będą mieli dostępny dodatkowy pasek skrótów, który można samodzielnie edytować dodając różne skróty. Więcej informacji o pasku skrótów znajduje się tutaj.

Mapa

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Mapa.

Mapa wyspy

Mapa Wyspy

Mapa wyspy to podgląd otoczenia, dzięki któremu można sprawdzić kim są Twoi sąsiedzi oraz gdzie znajduje się Twoje miasto. Twoje miasto jest zawsze oznaczone ciemnożółtą flagą, członkowie sojuszu do którego należysz błękitną chorągwią, a miasta innych graczy mają kolor brązowy. Innym graczom możesz też nadać indywidualny kolor. Każdy gracz otrzymuje miasto na wybrzeżu. Wnętrze wyspy to rolnicze wioski, które są utworzone przez system i są oznaczone zielonym sztandarem. Na małych wyspach przeznaczonych tylko do kolonizacji nie ma wiosek i nie pojawią się one po założeniu na takiej wyspie miasta.


Ludność

Liczba wolnych mieszkańców znajduje się po prawej stronie paska zasobów. Mieszkańcy potrzebni są do budowy budynków i jednostek wojskowych. Liczba ludności uzależniona jest od poziomu gospodarstwa. Im wyższy poziom gospodarstwa, tym więcej ludzi może mieszkać w Twojej wiosce, jednak liczba ta jest ograniczona. Do rozbudowy gospodarstwa nie potrzeba mieszkańców.

Surowce

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Surowce.

Istnieją 3 rodzaje surowców w Grepolis: drewno, kamień i srebro. Zasoby te są potrzebne do rozbudowy miasta oraz do tworzenia jednostek wojskowych. Srebro jest również wykorzystywane do szpiegowania innych graczy. Dodatkowo, kolejnym zasobem są łaski, których produkcja odbywa się w świątyni.

Każda wyspa jest obfita w jeden z surowców oraz jeden jest na niej mniej spotykany. Oznaczone jest to znakiem + i - przy danym surowcu. Ma to znaczenie dopiero, gdy rozbudujesz budynek powyżej 20 poziomu.

Budynki produkcyjne

W grze istnieją trzy rodzaje budynków produkcyjnych przyporządkowanych poszczególnym zasobom. Rozbudowując je wpływasz na wzrost szybkości produkcji poszczególnych surowców. Obóz drwali odpowiada za produkcję drewna, kamieniołom za produkcję kamienia i kopalnia srebra za srebro. Im wyższy poziom tych budynków tym więcej zbiorów na godzinę.

Dodatkowe zasoby

Oprócz obozu drwali, kamieniołomu i kopalni srebra możesz uzyskać dodatkowe środki poprzez atakowanie innych miast lub plądrowanie oraz żądanie surowców z wiosek rolniczych. Możesz też wymieniać się z innymi graczami za pomocą targowiska.

Wioski gospodarcze są najbezpieczniejszą drogą do zdobycia dodatkowych surowców. Te surowce są darmowe i możesz korzystać z nich bez obaw tak długo, jak długo utrzymuje się w wioskach odpowiednio wysoki poziom dobrego nastroju. Możesz jednak żądać surowców bez względu na poziom nastroju. Poczytaj poniżej na temat nastrojów we wiosce.

Wioski rolnicze

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Wioski rolnicze.

Wioski gospodarcze są utworzonymi przez komputer wioskami na Twojej wyspie. Na każdej wyspie jest ich 8. Aby rozpocząć atak na wioskę gospodarczą wybierz wioskę na mapie, a następnie odpowiednią liczbę jednostek do ataku i kliknij wyślij atak. Zwróć uwagę na minimalną liczbę jednostek, którą musisz posiadać w mieście, aby móc podbić kolejną wioskę. Wyprawa do wioski położonej blisko Ciebie zajmuje mniej czasu, niż atak na wioskę znacznie oddaloną.

Nastrój i poziom rozbudowy wioski
Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Nastrój.

Tylko Ty masz wpływ na nastrój w danej wiosce rolniczej. Im jest on mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że wioska będzie się bronić.

  • To oznacza, że nastrój w wiosce jest indywidualny dla każdego gracza, zależy od częstotliwości plądrowania i żądania jednostek w wiosce.

Poziom rozbudowy wioski określa jak dużo surowców można żądać korzystając z tej samej opcji wyboru czasu żądania/plądrowania. Poziom rozbudowy jest wspólny dla wszystkich graczy, a nie indywidualny jak nastrój. Oznacza to, że gdy jeden z graczy wpłynie na rozbudowę danej wioski, wszyscy pozostali mogą z tego korzystać.

Miasta graczy

Masz możliwość wysyłać wojska do miast innych graczy celem grabieży surowców. Atak wykonuje się tak samo, jak atak na wioski gospodarcze. Należy wybrać miasto, które chcemy atakować, a następnie wybrać opcję atak i wybrać liczbę oraz rodzaj żołnierzy. Najpierw musisz stoczyć walkę z żołnierzami broniącymi miasta, po czym możesz splądrować surowce o ile są dostępne w mieście i przekraczają ilość surowców schowanych w jaskini. Poziom zabezpieczenia zależy od poziomu rozbudowy magazynu. Należy pamiętać o tym, że właściciel może odbudować swoje wojska.

Raporty
Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Raporty.

W grze dostępnych jest wiele raportów. Najważniejszym z nich jest raport dotyczący ataku, który jest generowany w momencie, gdy atakujesz miasto. Raport zawiera informacje między innymi o tym, jak nazywa się miasto, które atakujesz oraz o wojsku i ilości surowców, które uzyskałeś. Jeśli natrafisz w mieście na opór, raport pokaże Ci jak wiele żołnierzy straciłeś.

Najlepsze jednostki

Każda jednostka ma inne możliwości przewozowe. Im trafniej dobierzesz wojska, tym więcej uzyskasz surowców i zaoszczędzisz czas. Na początku najlepiej wysyłać do wiosek szermierzy, potem łuczników. Gdy tylko stan surowców pozwoli Ci na to, buduj kawalerię i rydwany. Do miast innych graczy nigdy nie wysyłaj szermierzy i łuczników, jeśli nie jesteś pewien, że w mieście nie będzie żadnych jednostek oraz murku, gdyż straty prawdopodobnie będą większe niż zdobyty łup. Stracisz tym więcej jednostek im większy opór napotkasz i im większy przeciwnik posiada mur. Wysyłaj procarzy, kawalerzystów, rydwany.

Targowisko

Każdy poziom targowiska pozwala na wymianę 500 sztuk zasobów. Więcej informacji znajdziesz poniżej, w części "handel z innymi graczami".

Handel

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Handel.

Handel z wioskami gospodarczymi lub innymi graczami jest doskonałą drogą do zdobycia potrzebnych surowców. Nie każda transakcja jest wymienna w stosunku 1,25:1, musisz uważać przy transakcji: co kupujesz i za ile.

  • Stosunek wymiany 1:1 oznacza 1 zasób w zamian za 1 inny. 1:2 znaczy 2 sprzedajemy, a 1 otrzymujemy. 2:1 oznacza sprzedaż jednego surowca za dwa inne.

Wymiana na targowisku zapisana jest skrótem dziesiętnym, co znaczy, że gdy widzisz opis 1, wtedy kupujesz 1:1. 2 oznacza stosunek 1:2, a gdy widzisz 0.5 oznacza to zakup w stosunku 2:1, czyli bardzo korzystnie.

Handel z wioskami gospodarczymi

Każda wioska gospodarcza z Twojej wyspy będzie uczestniczyć w handlu z Tobą, jeżeli będziesz posiadał targowisko i nastrój w danej wiosce będzie nie mniejszy niż 80%. Każda wioska będzie specjalizować się w wymianie jednego surowca na inny, ściśle określony, co jest narzucone odgórnie i nie ma możliwości zmiany.

By handlować z wioskami gospodarczymi wybierz wioskę na mapie. Kliknij w nią, a następnie wybierz opcję "handluj".

Za każdym razem, gdy handlujesz z wioskami gospodarczymi, stosunek wymiany obniża się o .03 za każde 100 sztuk wymienionego surowca.

Handel z innymi graczami

Możesz handlować z innymi graczami na targowisku. Kliknij na swoje targowisko w podglądzie miasta. Pojawi się okno, w którym możesz zobaczyć co mają do zaoferowania inni gracze.

Na ekranie tym możesz wyszukać surowce, jakie potrzebujesz. Aby odpowiednio przefiltrować oferty kliknij na obrazek koła zębatego z kartką papieru po prawej stronie paska z tytułami kolumn. Możesz zawęzić listę, wybierając rodzaj oferowanego i żądanego surowca, czas dostawy i stosunek wymiany, dzięki czemu możesz znaleźć najbliższą i najlepszą ofertę.

Handel z innymi graczami możesz rozpocząć na 1 poziomie rozbudowy targowiska. Swoje oferty możesz wystawiać dopiero gdy rozbudujesz targowisko do poziomu 5. Aby móc wysyłać surowce bezpośrednio do innego gracza musisz posiadać targowisko na 5 poziomie rozbudowy.

Jeżeli posiadasz 5 poziom targowiska i chcesz wystawić swoje surowce na handel przejdź do zakładki Sporządź ofertę. Tutaj możesz wybrać co chcesz wystawić na sprzedaż, czego oczekujesz w zamian oraz określić maksymalny czas dostawy oraz to, kto może zobaczyć ofertę. Teraz pozostaje już tylko czekać aż ktoś zaakceptuje Twoją ofertę.

---

Podziękowania za screeny dla: -Achilles--