Bogowie

Z Wiki Grepolis PL
(Przekierowano z Bóg)
Przejdź do nawigacji

Bogowie odgrywali bardzo ważną rolę w życiu starożytnych greków. Zeus (król bogów) rządził na górze Olimp, będącej domem bogów. Dla starożytnych greków bardzo ważna była przychylność bogów, w przeciwnym razie mogli być ukarani przez przytłaczające, naturalne plagi. Stąd, naturalnym jest, że bogowie odgrywają ważną rolę w Grepolis.

Podstawy

"Gdy jedna strona występuje przeciwko drugiej z bożym darem silnych morale, ich przeciwnicy z zasady nie są w stanie przeciwstawić się im." - Ksenofont

W Grepolis istnieje aktualnie ośmiu bogów: Zeus, Posejdon, Hera, Atena, Hades, a na na światach z funkcjami dawnego świata bohaterów (Achilles oraz światy począwszy od Troi) również Artemida. Wraz ze światem Olous wprowadzona została Afrodyta, a od świata Selymbria mamy także Aresa. Każdy z bogów posiada cztery różne boskie moce oraz może przywołać dwie unikalne mityczne jednostki.

W świątyni możesz wybrać boga, którego masz zamiar czcić. Każde miasto może adorować innego boga, jednak każde miasto może czcić tylko jednego boga naraz. Im wyższy poziom rozbudowania twojej Świątyni, tym więcej boskich łask otrzymujesz od swojego boga. Boże łaski możesz przeznaczyć na korzystanie z boskiej mocy albo przywołanie mitycznej jednostki.

Bóg, który jest odpowiedni dla twojego miasta, zależy od sytuacji. Dlatego też, bardzo przydatna jest zmiana czczonych bogów wielokrotnie w ciągu gry. Rób to mądrze, ponieważ kiedy zmieniasz boga, tracisz całą swoją boską łaskę tak jak mityczne jednostki i boskie moce swojego poprzedniego boga. Przy zmianie boga traci się tylko jednostki mityczne, ale nie te które zostały stworzone przy pomocy czarów "Boski znak" i "Opiekunka". Jeśli posiadasz tego samego boga w kilku miastach i zmienisz go w jednym z polis, stracisz wszystkie boskie łaski.

Rada - jeśli wybierasz opiekuna na dane miasto i rzucasz ten czar wielokrotnie, owszem zyskujesz wojsko do ochrony miasta jednakże kosztem wolnej ludności. Więc jeśli jesteś pod opieką bardzo silnego gracza to się nie zdziw przypadkiem, że nagle nie masz ludzi do rozbudowy wioski. Wojsko z opiekuna kosztuje tyle samo wolnych mieszkańców ile dana jednostka potrzebuje do treningu w koszarach ....

Bogowie a kolonizacja

Po przejęciu miasta musimy wybrać boga. W zależności od tego, jaki bóg został wybrany, jednostki wracają do miasta macierzystego lub zostają jako wsparcie. Jeśli zmieniasz boga w mieście, jego łaski się zerują. Sytuacja ta dzieje się na każdym świecie niezależnie od systemu podboju. Prawo wyboru boga pojawia się, gdy przy wysyłaniu podboju ze statkiem kolonizacyjnym nie wysyłamy jednostek mitycznych.

Od aktualizacji 2.53 system gry nie wybiera już automatycznie boga w mieście podbitym przez jednostki mityczne.

Zeus

Zeus big.png

Jako władca nieba i ziemi, Zeus jest najpotężniejszy ze wszystkich bogów.

Już początek jego rządów był krwawy - zdobył tron Olimpu zabijając swojego własnego ojca, Kronosa. Również dziś potrafi czasem zapłonąć gniewem. Jego lśniąca błyskawica obraca budowle ludzkie w popiół.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Zeus.


Posejdon

Poseidon big.png

Posejdon jest bogiem morza.

Mieszka w kryształowym pałacu głęboko pod wodą. Gdy jest w dobrym humorze, tworzy nowe wyspy i sprawia, że morza są spokojne i żeglowne. Gdy się zdenerwuje, wbija swój trójząb w ziemię powodując trzęsienia ziemi, powodzie i katastrofy statków.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Posejdon.


Hera

Hera big.png

Hera to bogini rodziny.

Jest żoną Zeusa. Hera ma dobre serce, dodaje mieszkańcom siły i odwagi, umacnia małżeństwa i ogrzewa roztrzęsionych rolników podczas chłodnych, zimowych dni.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Hera.


Atena

Athena big.png

Atena to bogini mądrości i opiekunka.

Jest ukochaną córką Zeusa. Nawet jeśli pod bramą miasta stoi armia tak wielka, że ziemia trzęsie się pod jej stopami, Atena dzielnie staje do walki u boku wojowników, tworząc zwartą i nieprzenikalną formację.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Atena.


Hades

Hades big.png

Hades to bóg świata podziemnego i umarłych.

Hades jest synem tytana Kronosa i tytanidy Rei oraz bratem Zeusa, Posejdona, Hestii i Hery. Uprowadził z ziemi Persefonę, córkę Demeter, która później została jego małżonką. Jego atrybutami są berło i klucze. Przy boku zawsze ma Cerbera – trójgłowego psa.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Hades.


Artemida

FramedArtemis.png

Jest surową i okrutną boginią, wrogo nastawioną do wszystkich ludzi. Jako władczyni królestwa zwierząt, jest panią kalidońskiego Dzika i Gryfów przemierzających niebo. Jej boskie moce mogą spowodować, iż jej wrogowie będą mieć halucynacje. Jednak może ona również wzmacniać celność wojowników w walce dystansowej i wyeliminować czary wrogów. Z jej wszechstronnością w walce trzeba będzie się liczyć.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Artemida.


Afrodyta

FramedAphrodite.png

Afrodyta to bogini piękna i miłości.

Znana w całej Grecji jako ucieleśnienie piękna, jej obecność w jej domenie wpływa na rozwój. Jej władza nad tym królestwem rośnie, gdy przyciąga uwagę śmiertelników uroczystościami odbywającymi się w jej imieniu. Jej urok i elegancja przyciągają wrogów na polu bitwy, oczarowując ich promiennym pięknem.​

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Afrodyta.

Ares

FramedAres.png

Ares to bóg wojny.

Ares jest synem Zeusa i Hery. Jest patronem szpiegów, katów, bezwzględnych dowódców, słynie z okrucieństwa, zamiłowania do konfliktów i zniszczenia. Jest jednocześnie symbolem odwagi, męstwa, siły, wytrzymałości, ducha bojowego. Włócznie, miecze i tarcze wykonał dla niego, własnoręcznie, Hefajstos.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Ares.