Styl 2.0

Z Wiki Grepolis PL
Przejdź do nawigacji
Style Grepolis
Styl 1.0
Styl 2.0

Styl Grepolis 2.0 -

Interfejs

Na pierwszym planie mapa świata

Jedną z ważniejszych zmian w nowej wersji Grepolis jest wysunięcie mapy świata na pierwszy plan. Zaraz po zalogowaniu będziecie mieli całe otoczenie Waszej wyspy w bezpośrednim podglądzie. mapa ta zawiera wszystkie miasta oraz wioski rolnicze na danym świecie. Dzięki niej masz ułatwiony podgląd wszystkich miast, zarówno własnych, sprzymierzonych, jak i wrogich, oraz wszystkich wiosek rolniczych. Mapę możesz przesuwać myszką, dzięki czemu dotrzesz do innych mórz oraz wysp.

Zarządzanie okienkami

Kolejną dużą zmianą w porównaniu do wersji 1.XX jest możliwość otworzenia różnych elementów gry w kilku oknach, na przykład podglądu miasta, ustawień i forum sojuszu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość równoległego otworzenia okienek, dzięki czemu można wykonywać jednocześnie kilka zadań, np. wprowadzać ataki do planera, czytać forum, bądź sprawdzać raporty. Okna można dowolnie przesuwać i zamykać, a niektóre z nich również zmniejszyć do odpowiedniej wielkości lub zminimalizować.

System powiadomień

Najważniejsze wydarzenia oznajmione zostaną bardzo szybko i bezpośrednio dzięki nowemu systemowi powiadomień. Powiadomienia to małe ikonki po prawej dolnej stronie ekranu, które będą się ukazywały, gdy na przykład otrzymasz nowy raport lub wiadomość, bądź ktoś Cię zaatakuje. W ten sposób natychmiast dowiesz się, gdy zdarzy się coś ważnego.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Powiadomienia.

Ulepszony system przesuwania

Kolejne ulepszenie dotyczy rozbudowanie systemu przesuwania suwakiem po prawej stronie. Dotychczas nie było takiej możliwości i przykładowo aby przejść do starszych wiadomości, należało przejść do innej strony. Problem wyglądał tak samo w przypadku raportów. Teraz możesz nawigować suwakiem poruszając się w całej kolekcji wiadomości i raportów. Naturalnie dalej możliwe jest wybieranie stron, by przejść do starszych pozycji.

Pasek ładowania się strony przed wejściem do konta

Wersja 2.0 wymaga załadowania się większej ilości danych, dlatego na początku gry przez kilka sekund widoczny jest pasek, który przedstawia poziom załadowania się strony. Jeżeli zezwolisz w ustawieniach na lokalne zapamiętywanie danych, czas oczekiwania na załadowanie się strony znacznie się skróci.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Pasek ładowania.

Fenicki handlarz

Czas przybycia i częstotliwość

Co 24 godziny do portu miasta, które wcześniej wybrałeś, przybija statek handlarza fenickiego (pod warunkiem, że w mieście znajduje się port). Handlarz pozostaje w mieście maksymalnie 8 godzin i następnie wyrusza w drogę do następnego miasta.

Wymiana surowcami

Handlarz oferuje dwa surowce na wymianę za trzeci surowiec, przy czym wymienić można tylko jeden z nich. Standardowo wymiana odbywa się w stosunku 1:1,5. Przykładowo można więc wymienić 100 srebrnych monet za 150 drewna.

Zakup jednostek

Kolejną możliwością jest zakup żołnierzy. W ofercie handlarza znajdować będą się trzy różne, przypadkowo dobrane rodzaje jednostek, które można nabyć za srebrne monety. Można będzie również nabyć jednostki mityczne.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Fenicki Handlarz.

Cuda świata

Cuda świata oferują urozmaicenie w późniejszej fazie gry. Jednym z ich ważniejszych zadań będzie wzmocnienie gry w grupie i zacieśnienie interakcji między sojusznikami. Na specjalnych miejscach na wyspach można będzie wznieść jedną z siedmiu budowli. Warunkiem do rozpoczęcia budowy cudów będzie rozpoczęcie się epoki cudów świata oraz posiadanie przez sojusz wszystkich miast na danej wyspie. Do wzniesienia każdego z dziesięciu poziomów cudu potrzeba będzie surowców oraz łask boskich.

Epoka cudów świata

Do rozpoczęcia tej epoki wymagane jest spełnienie następujących kryteriów:

  • Dany świat istnieje już minimum 6 miesięcy
  • Suma punktów 50 najlepszych sojuszy wynosi minimum 250 milionów
  • Każdy kolejny miesiąc po przekroczeniu wymaganych 6 miesięcy obniża poprzeczkę wymaganej sumy punktów sojuszy z top 50 o 13 milionów

Warunki wygrania dla sojuszy

Jeżeli jeden sojusz wybuduje do poziomu 10 cztery z siedmiu cudów, wygra on dany świat. Wygranie świata otworzy wrota do światów bohaterów, a uczestniczyć będą mogli na nim najlepsi oraz aktywni gracze zakończonego świata. Świat bohaterów będzie miał specjalne ustawienia i ekskluzywne funkcje.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Cud świata.
Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Świat bohaterów.

Hades

Hades, bóg podziemia, będzie jednym z pięciu bóstw, których można wybrać na światach wojowników w wersji 2.0. Razem z Hadesem otrzymacie interesujące moce i nowe jednostki mityczne. Dodatkowo na świecie bohaterów obecna będzie bogini Artemida.

Jednostki mityczne

W mieście, którym opiekuje się Hades, można rekrutować następujące jednostki mityczne:

  • Erynie to przerażające córki Hadesa i Persefony. Są to boginie zemsty i walczą one o sprawiedliwą zemstę umarłych. Z ich oczu tryska trująca krew, a ich zatrważające krzyki wpędzają wrogów w szaleństwo. Dla żyjących są przeszywającymi strachem przeciwniczkami.
  • Cerber - trzygłowy pies z ostrymi kłami, który pilnuje wrót świata podziemia - Hadesu. Każdego, kto odważy się przemknąć obok niego, czeka marny los, ponieważ cerber jest bardzo czujny i wbija kły głęboko i boleśnie, przysparzając ofierze mnóstwo cierpienia.

Boskie moce

Wybierając Hadesa na boga w danym mieście można używać następujących mocy:

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Hades.

System wiosek rolniczych

Przejmowanie wiosek rolniczych

W zależności od ilości i jakości posiadanych wojsk, każdy gracz może posiadać różną liczbę wiosek rolniczych. Na początku każdy gracz posiada jedną wioskę, a drugą może podbić w trakcie samouczka. Wioski oznaczone czerwoną flagą nie znajdują się w Twoim posiadaniu. By podbić wioskę należy pokonać znajdujące się w niej jednostki. W tym celu kliknij na obcą wioskę i wyślij w ataku wystarczającą ilość wojsk.

Żądanie surowców

Jeżeli gracz posiada wioskę rolniczą, produkuje ona w regularnych odstępach surowce, których można zażądać.

Rozbudowa wiosek rolniczych

Wioski rolnicze można rozbudować. Przyczyni się to do tego, że za każdym razem można będzie zażądać bądź splądrować większą ilość surowców.

Plądrowanie surowców

W wioskach rolniczych można również plądrować surowce. Oznacza to, że rolnicy nie oddają surowców dobrowolnie, jak to jest w przypadku żądania, i po każdej grabieży obniża się zadowolenie w danej wiosce. Zbyt duże obniżenie się zadowolenia w wiosce może prowadzić do jej utracenia w przypadku ponownego plądrowania.

Żądanie wojsk

W wioskach rolniczych można również żądać wojsk. W tym celu należy rozbudować wioskę na minimum 3 poziom. Żądanie wojsk także obniża zadowolenie w wiosce.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Wioska rolnicza.

Funkcje premium

Planer ataków

Planer ataków dostępny jest dla graczy, którzy aktywowali kapitana. Każdy gracz może stworzyć nawet kilka planów ataków. Można się nimi dzielić z innymi graczami, bądź sojuszami. Funkcja ta ułatwia planowanie, zarządzanie i koordynowanie większych akcji przeciwko wrogom.

W planerze ataków można zapamiętać dowolną ilość celów. Do każdego celu przyporządkowana zostanie lista miast, z których można wybrać jednostki, które należy wysłać do danego celu. Następnie zostanie obliczony czas trwania ataku oraz o której godzinie należy go wysłać.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Planer ataków.

Nowy podgląd z zarządcą (podgląd miasta)

Nowy podgląd miasta oferuje Wam zbiór wszystkich wydarzeń w danym mieście. Jednostki, poziomy budynków, aktualna ilość surowców, punkty kultury oraz o wiele więcej cennych informacji znajdziecie właśnie dzięki temu podglądowi.

Przyspieszenie przybycia fenickiego handlarza

Inwestując trochę złota, można przywołać natychmiast fenickiego handlarza do portu Waszego miasta.

Przedłużenie działania boskich mocy

Czas działania czarów rzuconych na dane miasto, jak na przykład Zadowolenie, może zostać przedłużony dzięki zainwestowaniu trochę złota. Przedłużenie czasu działania może jednak zostać wykorzystane maksymalnie dwukrotnie.

Skracanie czasu trwania badania w akademii

Oprócz skracania zleceń budowy można będzie również skracać czas trwania badania w akademii. Za 25 sztuk złota można będzie skrócić o połowę oczekiwanie na dane badanie.

Rozdzielenie podglądu jednostek

W wersji 2.0 dostępne będą podglądy jednostek: podgląd rekrutacji oraz podgląd jednostek w danym mieście i poza miastem.

"Drag&Drop" - przyporządkowanie miast do odpowiednich grup

Dzięki aktywowaniu zarządcy otworzy się Wam między innymi możliwość przyporządkowania miast odpowiedniej grupie miast.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Premium.

Mapa świata

Okrągłe menu po kliknięciu na miasto

Opcje miasta.png

Po wybraniu miasta na mapie i kliknięciu w jego ikonkę otworzy się okrągłe menu z różnymi możliwościami wyboru. Wybierając jedną z ikonek ma się możliwość szybkiego dostępu do różnych funkcji.

Mapa na cały ekran

W wersji 2.0 wyeksponowano mapę, która rozciąga się na całym ekranie. W ten sposób na pierwszy rzut oka dostępnych jest więcej możliwości.

Oznaczenie aktywnego miasta

W przeciwieństwie do starej wersji, aktywne miasto nie będzie już oznaczane innym kolorem, bądź flagą, a poprzez okrąg, który widoczny będzie na mapie.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Mapa.

Ustawienia

Zarządzanie okienkami

W ustawieniach można samemu skonfigurować, ile okienek maksymalnie może być otworzonych. Jeżeli liczba otworzonych okienek zostanie ustawiona na "1", aktualne okno zostanie zamknięte w wyniku otworzenia kolejnego okienka (dokładnie jak w wersji Grepolis 1.XX).

Lokalne przechowywanie danych

By szybciej ładować zawartość gry, na Twoim twardym dysku zostaną zapamiętane niektóre elementy. Jeżeli dezaktywujesz tę funkcję, bądź zechcesz skasować te zapamiętane elementy, możesz to uczynić właśnie w ustawieniach.

Bezpośrednia rozbudowa z podglądu miasta

Wersja 2.0 umożliwi rozbudowę budynków bezpośrednio z podglądu miasta. Kliknij na ikonkę z młoteczkiem na dole po lewej stronie. Funkcja ta może zostać dezaktywowana w ustawieniach - wtedy zniknie też kolejka budowy z podglądu miasta.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Podgląd miasta.

Różności

Zmiana badań w akademii

Zniesiono badanie "żądanie wojsk". W wersji 2.0 można będzie rekrutować wojska w wioskach rolniczych bez tego badania. W zastępstwie dostępne będzie badanie "Szpiegowanie", które skróci czas potrzebny na szpiegowanie o 10%.

Zmiany w podglądzie miasta

Dopracowano i zmieniono grafiki w podglądzie miasta.

Dodatkowo można zlecić rozbudowę budynków bezpośrednio z podglądu miasta. W tym celu wystarczy kliknąć na ikonkę z młotkiem w lewym dolnym rogu podglądu. Dodatkowo widoczna jest kolejka budowy w podglądzie miasta. Dzięki tym funkcjom masz możliwość szybszego sprawdzenia, co dokładnie jest budowane i ewentualnie zlecenia kolejnej budowy.

Laur-i.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Podgląd miasta.

Nowy wymóg do zlecenia budowy koszar

By wybudować koszary na świecie z aktualną wersją 2.0 należy spełnić inne wymogi niż w wersji 1.XX. Wcześniej należało posiadać senat na poziomie 4 i gospodarstwo wiejskie na poziomie 4. Nowy wymóg to: kopalnia srebra na poziomie 1, senat na poziomie 2, gospodarstwo wiejskie na poziomie 1 i obóz drwali na poziomie 4.

Nowe wymogi do zlecenia budowy muru, świątyni, targowiska i jaskini

Wraz z aktualizacją 2.33 zamienionow Senacie miejscami świątynię oraz mur miejski jak również targowisko i jaskinię. Wiąże się to ze zmianą wymagań do wznoszenia tych budynków.

Samouczek

Początkowo samouczek w wersji 2.0 składał się z dwóch części, dzięki czemu jeszcze lepiej wytłumaczono mechanikę gry. Każdy gracz miał wybór, czy po części, w której wytłumaczono budowanie i nawigację na mapie, chce przejść do drugiej części i zgłębić tajniki wiosek rolniczych, czy raczej zacząć od razu grę. Obecnie samouczek jest ciągiem zdań dostępnych na początku gry, które wprowadzają gracza w poszczególne obszary gry.

Nie wspieramy już Internet Explorer 6.0

Wraz z nową wersją Grepolis zrezygnowaliśmy ze wsparcia Internet Explorer 6.0 (bądź niższych wersji). Wszystkim graczom, którzy korzystają jeszcze z tej wersji zalecamy zaktualizowanie przeglądarki, bądź przerzucenie się na inną.

Zobacz też